Strona głównaPracaPraca za granicą. Jak przygotować się do wyjazdu?

Praca za granicą. Jak przygotować się do wyjazdu?

Zarobki – głównie to one przyciągają Polaków do pracy za granicą. W innych krajach europejskich mieszka już 2,1 mln naszych rodaków. A wciąż wiele osób ma plany migracyjne. O czym należy pamiętać, przygotowując się do wyjazdu?
Praca za granicą. Jak przygotować się do wyjazdu? [© Rob Byron - Fotolia.com] W pierwszej piątce najpopularniejszych są Wielka Brytania (720 tys.), Niemcy (655 tys.), Holandia (112 tys.), Irlandia (111 tys.) oraz Włochy (94 tys.) – wynikało z ostatniego zestawienia GUS w 2015 roku. Te liczby .

Praca za granicą, czyli do jakiego kraju wyjechać

Pierwszą naturalną myślą, zaraz za tą o wyjeździe, jest myśl: „Praca za granicą? Super, tylko do jakiego kraju migrować?". Decyzje Polaków nie są przypadkowe. Wybieramy kraje blisko położone w stosunku do Polski, w których – w wielu przypadkach – był bądź jest ktoś z rodziny lub znajomych. Podświadomie wybieramy miejsca, o których już coś wiemy lub takie, na których temat szybko możemy te informacje zdobyć.

– Wybierając kraj docelowy, należy zapoznać się z jego rynkiem pracy, sytuacją mieszkaniową, ogólnymi kosztami życia, ale też zwyczajami i tradycjami. Dopiero suma tych elementów pokaże nam obraz życia w wybranym kraju – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl. – W podjęciu decyzji pomocna może okazać się rozmowa z osobą, która była w danym kraju i pracowała na podobnym na stanowisku – dodaje.

Wyjazd na własną rękę lub za pośrednictwem

Jest kilka dróg, które wiodą nas . Pierwsza – ściąga nas do niej rodzina, druga – za granicę wysyła firma, w której pracujemy w Polsce. Obie z tych opcji są bezpieczne i stosunkowo łatwe. Członkowie rodziny podpowiedzą bowiem, jakie formalności są ważne za granicą, podobnie firma – wypełni za nas większość niezbędnych dokumentów. Trzecia opcja – jedziemy na własną rękę, a czwarta – praca za granicą to oferta od pośrednika. Ofert pracy bezpośredniej, jak i tych oferowanych przez pośredników należy szukać na serwisach poświęconych pracy. Dodatkowo pośredników należy sprawdzić w rejestrze agencji zatrudnienia (kraz.praca.gov.pl). Są tam zarówno adresy, jak i numery telefonów firm pośredniczących.

Aby uniknąć niespodzianek, wyjeżdżając z pośrednikiem, warto poszukać o nim informacji w sieci np. na forach internetowych, w komentarzach zamieszczanych pod ofertą pracy. Współpracownicy chętnie dzielą się doświadczeniami po wyjazdach zagranicznych. Po wersyfikacji pośrednika można decydować się na wyjazd.

Przygotowanie dokumentów

Praca za granicą wiąże się w przygotowaniem kompletu dokumentów. W teczce powinny znaleźć się ważny: dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty) oraz akt urodzenia. Jeśli posiadamy, przydatny może być akt małżeństwa lub orzeczenie rozwodowe. W przypadku krajów, które nie otworzyły swoich rynków dla pracowników z Polski, trzeba postarać się o pozwolenie na pracę. Dokumenty muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Zakwaterowanie

To kwestia, co do której należy mieć pewność przed wyjazdem. Mieszkanie może wynajmować na swój koszt firma, gwarantować w umowie pośrednik, lokal możemy też zarezerwować sami. Dla pewności jednak warto mieć ze sobą adres, chociażby znajomych znajomych, którzy pomogliby nam w awaryjnej sytuacji, gdyby po przyjeździe zastany lokal odbiegał od oczekiwanych standardów. Koniecznie należy zrobić listę tanich hoteli lub hosteli, w których moglibyśmy się zatrzymać na noc lub dwie.

Ubezpieczenie

Przed wyjazdem należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala do korzystania z pomocy medycznej za granicą. EKUZ jest kartą osobistą wystawianą na nazwisko posiadacza. Warto ją wyrobić, zwłaszcza gdy praca za granicą zbliża się wielkimi krokami. Karta jest bezpłatna dla wszystkich płatników polskiego ubezpieczenia zdrowotnego i najczęściej wydawana od ręki w wojewódzkich oddziałach NFZ.

Umowa i opłaty

Podobnie jak za oferty pracy w Polsce, tak i za te za granicą pośrednik nie ma prawa pobierać opłat. Należy o tym pamiętać, gdyż na rynku pomiędzy wieloma wiarygodnymi pośrednikami, można znaleźć i nieuczciwych. Jedyne opłaty, jakie mogą być pobierane, to te na pokrycie kosztów transportu, badań lekarskich oraz tłumaczeń – przy czym te koszty często są zwracane już przez zagranicznego pracodawcę po przyjeździe pracownika na miejsce. Wszystkie postanowienia – czas pracy, wysokość wynagrodzenia czy długość urlopu – należy uzgodnić na piśmie, przed wyjazdem.

Niezależnie, jak i z kim wyjeżdżamy za granicę, należy pozostawić bliskim zagraniczny adres pobytu i namiary na pracodawcę. W dobie internetu i transparentności danych nie powinno to stanowić problemu. Mając, choć cień podejrzenia co do uczciwości pośrednika lub pracodawcy, lepiej zrezygnować z danej oferty pracy. Praca za granicą czeka, a uczciwych ofert jest mnóstwo.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 15:36:47, 16-03-2017 ~gość: 83.12.81.xxx

  Dokladnie- wybieramy kraje blisko polozone od miejsca zamieszkania. Dlatego tez wybralam niemcy. Mieszkalam tam 5 lat, ale zdecydowalam sie wrocic do Polski, teraz od czasu do czasu wyjezdzam na prace sezonowe. Pracy jest tam sporo wiec o oferty sie nie martwie.
 • 13:50:19, 25-11-2017 smokome

  Niby za granicą są większe dochody. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce są coraz lepsze warunki do pracy. Wystarczy tylko zerknąć do http://slaskietrendy.pl/praca-w-hucie-czestochowa/ i przekonać się, że jest coraz więcej ofert. A co najważniejsze - są one coraz lepiej płątne
 • 14:39:11, 13-01-2020 marcelii94

  Ja często pracuje na wyjazdach zdarzyło się że wyjeżdżałem za granice. Według mnie najważniejszym elementem jest dobry nocleg. Musisz sprawdzić czy wasz szef zadbał o odpowiednie kwatery pracownicze łódź bo bez zabezpieczenia w postaci miejsca odpoczynku to trochę kot w worku.
 • 14:09:47, 15-03-2021 schuyler.pfeffer

  Moim zdaniem rynek pracy w Polsce diametralnie się zmienił. W tym momencie zastanawiam się nad bardzo komfortową pracą w ubezpieczeniach https://www.praca.pl/774500,metlife,warszawa,firma.html. Środowisko pracy agenta ubezpieczeniowego jest bardzo dynamiczne. Szczególnie jeżeli zależy mu na rozwoju swojej agencji. Liczne spotkania zarówno biznesowe, jak i z klientami sprawiają, że często się przemieszcza.
 • 15:38:53, 16-04-2021 zuzia.gola

  Pamiętać też musicie że jadą za granicę trzeba tam też rozliczać się z podatku i dostaniecie zwrot. Jak nie znacie się na tym to tutaj https://zwrot-podatkow.pl/zwrot-podatku-z-niemiec możecie poczytać jak za pomocą tej firmy mogą się tym zająć w waszym imieniu, to praktyczne.
 • 16:31:12, 01-06-2021 seniorita18

  Akurat jeśli chodzi o mnie to ja raczej nie wybieram się do takiej pracy i bardziej zależy mi na tym, aby pracować jako freelancer. Jestem także zdania, że doskonale na stronie https://odfreelancera.pl/freelancing...a-rynku-pracy/ opisano to jak freelancing może zostać nawet pracą przyszłości.
 • 00:01:46, 15-09-2022 lay

  Mnie akurat praca zagranicą nie satysfakcjonuje dlatego też przeglądam Oferty pracy Katowice bo chcę znaleźć coś na miejscu. A przecież w Polsce również można zrobić fajną karierę zawodową
 • 21:06:14, 15-09-2022 waclaw46

  Nie chcę się tu wymądrzać ale ważne jest w jakim jesteśmy wieku bo jako senior 60+ dla kobiet a 65+ lat mężczyzna musimy znać język do kraju do którego się wybieramy. Są firmy pośredniczące np w Niemczech gdzie oferują pracę opiekunom seniorów . Można z tego skorzystać ale zawsze należy sprawdzić czy firma to nie wydmuszka , a w przypadku polskiego pośrednika to samo dotyczy.
  Można liczyć na 8 000 - 10 000 dochodu ale doi tego są nasze koszty. Nie jest to duży zysk bo obecnie mają kłopoty ci co mają takie emerytury i im brakuje by dostatnio żyć .

  Można też zarobić w Polsce mile widziani są programiści i pracownicy firm innowacyjnych a sezonowo w rolnictwie jako zbieracze płodów rolnych . Jeżeli tatuś czy mamusia ma zatrudnienie w spółce skarbu państwa na decyzyjnym stanowisku , może liczyć adept kursu ubezpieczeniowego na intratny kontrakt.

  Szukajcie miłe panie , ale czy nie lepiej być w parlamencie w Polsce za 20 000 + lub za wyższą gażę w Parlamencie Europejskim ???
  zuzia.gola , schuyler.pfeffer, lay , seniorita18 , marcelii94 , ITD..czy wy gdzieś poza Polską pracowaliście ???? czy znacie realia zachodnich rynków. ???

  Powodzenia.
  ... zobacz więcej
 • 13:47:33, 09-01-2023 Hubek

  Jeżeli ma być to praca w konkretnej branży m.in jako stolarz to możecie sprawdzić w takim razie oferty na takich portalach pracy, jak https://fachpraca.pl/oferty-pracy/q/stolarz/ Jednak lepiej mieć przegląd większości aktualnych ofert w jednym miejscu niż szukać ich po kolei w różnych firmach. Tym bardziej, że od razu można znaleźć kontakt i na przykład wysłać swoje CV. Pozdrawiam, udanych poszukiwań!
 • 14:30:23, 11-01-2023 polka025

  To wiele zależy od tego, gdzie i po co jedziemy. Na pewno można się zdecydować na takie https://ties-of-grey.com/ portale, jeśli jedziemy do Niemiec. Będziemy mieli garść informacji na temat tego, co jest dla nas rzetelne i dobre, a jednocześnie sprawdzimy, czy to na pewno dla nas język. Do najprostszych w wymowie nie należy, ale jednak mamy tam mało czasów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy