Strona głównaPracaPraca w nocy sprzyja nowotworom u kobiet?

Praca w nocy sprzyja nowotworom u kobiet?

Kobiety, które pracują w nocy, mogą być bardziej narażone na różne rodzaje nowotworów, twierdzą uczeni z Uniwersytetu Syczuańskiego w Chinach.
Praca w nocy sprzyja nowotworom u kobiet? [Fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com] Analizy danych medycznych kobiet z różnych części świata wykazały, że panie częściej zapadają na różnego rodzaju raka.

W badaniach wzięto pod uwagę dane 4 milionów kobiet, z których 100 tysięcy zachorowało na raka. Obliczono, że uczestniczki pracujące nocą były średnio o 19 proc. bardziej narażone na jakiś nowotwór w porównaniu do pań pełniących obowiązki zawodowe w dzień.

Ryzyko raka było tym wyższe im dłużej trwała nocna praca. Szczególnie wysokie prawdopodobieństwo dotyczyło rozwoju raka piersi, oraz układu żołądkowo-jelitowego. Było zwiększone o odpowiednio o 32, 41 i 18 proc.

Co ciekawe, do najbardziej zagrożonych zawodów należało pielęgniarstwo - kobiety z tej profesji były najbardziej narażone na , żołądkowo-jelitowego lub płuc - było ono odpowiednio o 58, 35 i 28 proc. wyższe niż wśród pań pracujących jedynie za dnia.

Według autorów badań, każde pięć lat pracy w nocy oznacza zwiększenie o 3 proc. prawdopodobieństwa nowotworu piersi. Stąd w ich ocenie panie wykonujące zawody wymagające pracy zmianowej powinny w sposób szczególny zwracać na ewentualne objawy choroby i regularnie się badać.

Wiele wcześniejszych testów dowiodło, że nocna praca ma związek z wyższym ryzykiem wielu dolegliwości i chorób - przykładowo, oznacza większe zagrożenie: wcześniejszym rozwojem zaburzeń poznawczych, , , , czy bezdechem sennym.

Wyniki badań są dostępne w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy