Strona głównaPracaPraca cię męczy? Rób sobie mikro-przerwy

Praca cię męczy? Rób sobie mikro-przerwy

Robienie mikro-przerw, czyli przerywanie wykonywania zadania na 10 minut lub krócej, wiąże się na ogół z mniejszym zmęczeniem i zwiększeniem wigoru.
Praca cię męczy? Rób sobie mikro-przerwy [fot.  Jan Alexander from Pixabay]
Coraz więcej mówi się o dużym obciążeniu pracą i długich , na jakie pracuje wielu ludzi. Stąd też kolejne badania dotyczą zarządzania i regeneracji pracowników. Takie „procesy naprawcze" w postaci krótkich przerw mogą być pomocne nie tylko po pracy, ale i w jej trakcie.

Przejrzano kilkadziesiąt badań przeprowadzonych na przestrzeni trzech dekad. Testy obejmowały symulacje pracy, rzeczywiste zadania związane z pracą oraz testy poznawcze. Różne też rodzaje przerw stosowano, w tym zajęcia relaksacyjne i np. oglądanie filmów.
Jak się okazało, istnieje związek między mikroprzerwami, wyższym poziomem wigoru i niższym zmęczeniem u uczestników, co sugeruje, że mikroprzerwy mogą poprawiać samopoczucie.

Te miniprzerwy z kolei nie miały wpływu na lepszą wydajność działań w pracy. Jednak dłuższe przerwy przekładały się zazwyczaj na lepszą wydajność, szczególnie w przypadku zadań kreatywnych lub biurowych, a w mniejszym stopniu w przypadku aktywności wymagających .

Króciutkie przerwy mogą więc być skuteczną strategią poprawy w miejscu pracy. Zwiększenie wydajności zaś wymaga dłuższych przerw na regenerację, mówią eksperci z Uniwersytetu zachodniego w Timioarze w Rumunii.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy