Strona głównaPracaPraca a zdrowie - kariera zawodowa może wpędzić cię w chorobę

Praca a zdrowie - kariera zawodowa może wpędzić cię w chorobę

Jeśli rzetelnie pracujesz, oczekujesz wynagrodzenia wysiłku w postaci awansu, który oznacza też wyższą pensję. Okazuje się jednak, że może to być „gra niewarta świeczki" wiąże się bowiem z wyższą odpowiedzialnością i większym stresem, a to przekłada się na problemy ze zdrowiem.
Praca a zdrowie - kariera zawodowa może wpędzić cię w chorobę [Fot. goodluz - Fotolia.com] Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów i ekonomistów z Uniwersytetu w Warwick w Anglii, awans skutkuje 10-procentowym zwiększeniem poziomu i zmniejsza o 20 proc. okazje do wizyt kontrolnych u lekarza rodzinnego.

Eksperci wskazują, że zazwyczaj ludzie, którzy otrzymują awans, są przekonani, że oznacza to poprawę statusu społecznego, który wraz z czasem przełoży się na dobrostan psychiczny. Tak przynjamniej wydawało się w powszechnym ujęciu aż do ostatniego badania. Te nowe analizy wykazały, że awans nie był odpowiedzialny za poprawę stanu psycho-fizycznego, ale wręcz miał wpływ na zwiększenie poziomu stresu i znaczniejsze zaniedbanie własnego zdrowia.

Brytyjscy uczeni przeanalizowali szereg danych British Household Panel Survey z lat 1991-2005, które obejmowały informacje o około tysiącu awansowanych osobach. Nie znaleziono dowodów na poprawę zdrowia fizycznego po otrzymaniu promocji. Co więcej, w wielu przypadkach wyższa pozycja zawodowa miała związek z większym mentalnym . W wyniku dodatkowych obowiązków awansowani deklarowali zwiększenie poziomu stresu. Obliczono też, że promowani mieli o średnio 20 proc. mniej kontrolnych wizyt lekarskich niż przed otrzymaniem awansu - po prostu na nowym stanowisku nie znajdowali na nie czasu.

Otrzymanie awansu nie jest tak pozytywną rzeczą, jak się sądzi, wnioskują autorzy badań. Okazuje się, że promocja zazwyczaj wiąże się z osłabieniem i mniejszą dbałością o , mówią uczeni.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X