Strona głównaPracaPraca „za biurkiem” chroni zdolności poznawcze na starość?

Praca „za biurkiem” chroni zdolności poznawcze na starość?

Osoby, które wykonują pracę niewymagającą znacznej aktywności fizycznej, taką jak praca biurowa, cechują się niższym ryzykiem osłabienia poznawczego w starszym wieku niż ludzie, których obowiązki zawodowe wiążą się z większym wysiłkiem fizycznym, mówią uczeni z University of Cambridge.
Praca „za biurkiem” chroni zdolności poznawcze na starość? [fot. Free-Photos from Pixabay]
Jak wiadomo, brak ćwiczeń sprzyja różnym chorobom, w tym zaburzeniom poznawczym - m. in. problemom z i . Jednakże, nie tylko wysiłek fizyczny oddziałuje na stan możliwości poznawczych, inne czynniki muszą tu mieć co najmniej takie samo znaczenie.

W kilkunastoletnich badaniach wzięło udział 8,5 tys. mężczyzn i kobiet, którzy na początku badania byli w wieku 40-79 lat i mieli różne pochodzenie społeczno-ekonomiczne oraz wykształcenie. Oddzielono podczas pracy od tej wykonywanej w czasie wolnym i sprawdzono, czy mają one wpływ na zdolności poznawcze w późniejszym życiu.

Okazało się, że praca biurowa miała związek z niższym ryzykiem , niezależnie od poziomu wykształcenia. Ci, którzy wykonywali zajęcie niewymagające wysiłku fizycznego przez cały okres badania, znaleźli w 10 procentach uczestników z najlepszymi wynikami testów poznawczych. Ustalono też, że osoby pracujące fizycznie miały prawie trzykrotnie wyższe ryzyko osłabienia zdolności kognitywnych niż ludzie nieaktywni fizycznie w pracy.

Nasza analiza pokazuje, że związek między aktywnością fizyczną i funkcjami poznawczymi nie jest jednoznaczny. Jakkolwiek regularna aktywność fizyczna daje znaczne korzyści dla ochrony przed wieloma chorobami przewlekłymi, inne czynniki mogą wpływać na jej oddziaływanie na przyszłe słabe funkcje poznawcze - mówi Shabina Hayat, współautorka badań. Osoby, które miały mniej aktywną fizycznie pracę lepiej radziły sobie w testach poznawczych, niezależnie od ich wykształcenia. Sugeruje to, że ponieważ praca przy biurku jest zazwyczaj bardziej wymagająca umysłowo niż zajęcia manualne, może gwarantować ochronę przed osłabieniem zdolności poznawczych- dodaje Hayat.

Na temat badań napisano w Journal of Epidemiology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy