Strona głównaPracaPonad 80 procent Polaków pracuje po godzinach

Ponad 80 procent Polaków pracuje po godzinach

Osoby zatrudnione na pełen etat obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Tyle w teorii, bo praktyka bywa różna. Okazuje się, że ponad 80% Polaków pracuje w godzinach nadliczbowych. Blisko 20% z tych osób deklaruje, że zdarza się to często, a w przypadku co dziesiątej osoby regularnie – wynika z badania przeprowadzonego przez Payback. Ponad 60% Polaków zajmuje się służbowymi sprawami w prywatnym czasie, a nieco ponad 40% nawet podczas urlopu.
Ponad 80 procent Polaków pracuje po godzinach [Fot. bernardbodo - Fotolia.com] Spośród Polaków w wieku 18-32 lat „tylko” 70% zostaje w pracy po godzinach. Częściej nadgodziny zdarzają się pracownikom firm prywatnych niż firm państwowych, takich jak np. administracja publiczna.

Jednak czy musimy pracować po godzinach, czy sami tego chcemy? W przypadku ponad 30% osób wiąże się to z chęcią większego zarobku: 18% z nich chce więcej oszczędzać, a 13% więcej wydawać. Polacy oszczędzają zarobione w ten sposób pieniądze przede wszystkim na tzw. „czarną godzinę” (35%), bieżące wydatki (30%), podróże (28%) i samochód (24%). A na co chcemy wydawać więcej? Na czele listy znajdują się bieżące wydatki (39%), realizacja swojego hobby (38%) oraz (32%). Dłużej w pracy z powodu pieniędzy dużo częściej zostają millennialsi (54%). 35% z nich chce więcej oszczędzać, a prawie 20% chce móc więcej wydawać. Co ciekawe, tylko 10% osób zatrudnionych w firmach państwowych deklaruje, że pracuje w godzinach nadliczbowych z powodu chęci większego zarobku, podczas gdy taką deklarację składa 40% pracowników zostających po godzinach w firmach prywatnych.

Pieniądze to jednak nie jedyny czynnik motywujący Polaków do dłuższej pracy. 27% z osób zostających po godzinach twierdzi, że winny jest… ich perfekcjonizm. Chcą, by wszystko było zrobione idealnie, co zajmuje często sporo czasu. Co czwarta osoba natomiast twierdzi, że lubi swoją pracę i wykonuje służbowe obowiązki z pasją, dlatego zdarzają jej się nadgodziny.

Przeszło 60% Polaków zajmuje się służbowymi sprawami również w swoim wolnym czasie, a nieco ponad 40% nawet podczas . Odsetek ten spada wśród millennialsów. Spośród nich niespełna połowa wykonuje zawodowe obowiązki w prywatnym czasie, a niecałe 30% podczas urlopu. Czas prywatny i zawodowy trudno rozgraniczyć osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Ponad 80% przedsiębiorców deklaruje, że pracuje w swoim wolnym czasie i aż 65% w trakcie urlopu.

Co więcej, 35% Polaków – poza swoim głównym etatem – podejmuje się również prac dorywczych. Ponad 80% ankietowanych decyduje się na ten krok ze względów finansowych – 45% osób chce więcej oszczędzać, a 36% więcej wydawać. Polacy zbierają pieniądze z prac dorywczych głównie na samochód (30%), podróże (30%) oraz gromadzą środki na „czarną godzinę” (29%) i zakup/budowę domu lub mieszkania (28%). Pieniądze zarobione z prac dorywczych wydają natomiast przede wszystkim na bieżące wydatki i podróże (po 42%) oraz realizację swojego hobby (36%). Część osób (28%) podejmuje prace dorywcze, ponieważ chce zdobywać dodatkowe doświadczenie.

Pełnej dyspozycyjności i bycia zawsze pod telefonem lub e-mailem przełożony oczekuje od co trzeciego Polaka, ale tylko 13% osób (a 8% millennialsów) jest gotowych rzucić wszystko będąc poza pracą, by spełnić niespodziewaną prośbę szefa. Życie pod telefonem, dążenie do perfekcjonizmu i pięcie się po szczeblach kariery może kosztować sporo nerwów. Okazuje się, że ponad 90% Polaków bywa zestresowanych w pracy, jednak w przypadku połowy z tych osób zdarza się to rzadko. Niespełna 10% ankietowanych deklaruje natomiast, że towarzyszy ich pracy codziennie.

Ukoić nerwy, nabrać sił i świeżego spojrzenia pomaga z pewnością urlop, jednak ponad 50% Polaków nie wykorzystała w ubiegłym roku wszystkich przysługujących im dni wolnych. Z jednej strony – prawie połowa osób nie czuła takiej potrzeby, a z drugiej – blisko 40% ankietowanych nie miało takiej możliwości ze względu na zbyt wiele obowiązków. Z wykorzystaniem urlopu większy problem mają osoby zatrudnione w prywatnych firmach. Podczas gdy w firmach państwowych wolnych dni nie wykorzystała prawie połowa pracowników, w firmach prywatnych było to już 60%.

Mimo przekraczania 8-godzinnego czasu pracy i wykonywania obowiązków w czasie prywatnym, blisko 70% Polaków uważa, że zachowuje równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. 62% osób deklaruje również, że ich relacje z rodziną nie cierpią z powodu pracy. Równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym najtrudniej zachować osobom prowadzącym własną działalność. Tylko nieco ponad połowa przedsiębiorców uważa, że udaje im się utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Podsumowując wszystkie wady i zalety swojej pracy, ¾ Polaków dochodzi do wniosku, że lubi swoją pracę, a wśród osób samozatrudnionych odsetek ten wzrasta do 90%.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X