Strona głównaPracaPołowa Polaków bez urlopu

Połowa Polaków bez urlopu

33 procent Polaków nie będzie mieć wcale urlopu w tym roku. Kolejne 21 procent spędzi swój urlop w domu. Łącznie ponad połowa z nas nie wyjedzie na wakacje.
Wyjazd wakacyjny? Tylko co trzeci Polak

Z ankiety Praca.pl wynika, że zaledwie 30 proc. Polaków wyjechało lub wyjedzie w tym roku na . Oznacza to, że jedynie niespełna co trzecia osoba będzie mogła odpocząć od codziennej gonitwy i stresu w pracy. Jak wygląda typowy urlop wyjazdowy Polaka? Statystycznie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną, jest to wyjazd samochodem (80 proc. osób), na 12 dni, w góry lub nad morze. W ramach odpoczynku najczęściej spacerujemy (82 proc.), grillujemy (76 proc.) i pływamy w morzu, jeziorze lub rzece (70 proc.). Monitor rynku pracy podkreśla, że o ile 68 proc. Polaków na urlopie zapomina o pracy, to jednocześnie 36 proc. niezwłocznie odpowiada na maile i telefony z firmy. Można zatem uznać, że nawet te 30 proc. Polaków, którzy wyjeżdżają na urlop nie wypoczywa w pełni.

21 proc. Polaków spędza urlop w domu

Wolne, ale bez dłuższych wyjazdowych wakacji zadeklarował w ankiecie Praca.pl co piąty badany. Z czego wynika taka forma spędzania urlopu? Najczęściej z powodu braku środków na wakacyjny wyjazd. Średnio urlop kosztuje Polaka od 2061 do 4000 zł (w zależności od badań), a to wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić wszyscy. Wybór własnej okolicy bywa też podyktowany względami praktycznymi. Zamiast tłoczyć się na plaży czy spacerować 2 godziny do Morskiego Oka w tłumie turystów, Polacy wolą odpocząć w przydomowym ogródku lub robić krótkie wypady nad pobliskie jezioro czy do lasu.

Jednym z powodów, dla których część osób decyduje się zostać w domu w czasie urlopu są również dzieci. Polskie przedszkola w czasie wakacji są przez miesiąc zamknięte. Ci rodzice, którzy nie mają dodatkowego wsparcia w postaci np. babci, muszą podzielić się opieką i najczęściej kończy się to tak, że dwa tygodnie przerwy przedszkolnej dziecko spędza pod opieką matki, a drugie dwa tygodnie pod opieką ojca. W efekcie nikt nie wyjeżdża na wakacje.
Wolne od pracy? Remont albo dorabianie.

Praca zamiast odpoczynku – taką formę „wakacji” wybiera w sumie 16 proc. Polaków. 8 proc. w czasie wolnym od pracy podejmuje inną pracę zarobkową, by dorobić do domowego budżetu. Kolejne 8 proc. pracuje w czasie wakacji w domu – na przykład przeprowadzając remont mieszkania.

Dorabianie do pensji na wakacjach to najczęściej krótki wypad za granicę do pracy przy zbiorach owoców lub pracy na produkcji bądź wykonywanie zleceń w kraju. gwarantuje każdemu pracownikowi prawo do urlopu, ale nie wskazuje, w jaki sposób urlop ma być realizowany. Nie ma zatem przeciwwskazań do tego, by w czasie, w którym pracownik powinien odpoczywać wykonywał on pracę dla innego podmiotu.

Przeznaczanie urlopu na prace domowe nie wynika już - aż w tak dużym stopniu jak jeszcze dekadę temu - z oszczędności. Obecnie bardziej palącym problemem wydaje się brak czasu na to, by móc wszystkiego dopilnować. Długie godziny pracy i nadmiar obowiązków powodują, że wiele osób nie jest w stanie dodatkowo zająć się np. remontem w domu „po godzinach” pracy.

Co trzeci Polak wcale nie ma urlopu

33 proc. Polaków w tym roku urlopu mieć nie będzie wcale. Wraz z tymi, którzy spędzą wakacje na remontach bądź dorabianiu daje to 49 proc. ankietowanych. Połowa Polaków zatem na wakacjach nie odpocznie. Jak to możliwe, że skoro Kodeks Pracy gwarantuje prawo do wypoczynku, 33 proc. osób urlopu mieć nie będzie?

- Przede wszystkim warto pamiętać, że część osób pracuje obecnie na umowach cywilno – prawnych. Nie zapewniają one prawa do płatnego urlopu. Osoba pracująca w oparciu o taką umowę często zatem decyduje się nie brać dłuższego urlopu, bo w tym czasie nic nie zarobi. Jeśli dodamy do tego koszt urlopu jeśli chciałoby się na niego wyjechać, to rachunek jest prosty – na odpoczynek po prostu części osób nie stać – mówi Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Często również zdarza się tak, że pracodawca nie zgadza się na urlop pracownika bądź nie pozwala na pełny, dwutygodniowy (a Polacy 3-4 dni wolnych z urlopem nie utożsamiają). Wprawdzie na pracodawcę, który nie udzieli pracownikowi nieprzerwanego, 14 dniowego urlopu PIP może nałożyć karę grzywny, ale w praktyce pracownicy nie składają do Inspekcji Pracy zażaleń, bo nie chcą narazić się pracodawcy.

fot. praca.pl

To, że około połowa Polaków nie ma prawdziwego, dłuższego urlopu nie jest nowością – badania prowadzone przez CBOS pokazują, że każdego roku mniej więcej połowa z nas nie wypoczywa dłużej niż 2-4 dni. W efekcie bywamy przemęczeni i niezadowoleni z życia. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Rotterdamie (Jeroen Nawijn , 2009 r.) najszczęśliwsi jesteśmy przed urlopem – kiedy mamy już wszystko zaplanowane i czekamy na wypoczynek. Dla tych, którzy nie jadą na urlop pocieszające może być to, że już w dwa tygodnie po powrocie z wakacji poziom szczęścia spada do "codziennej" normy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy