Strona głównaPracaPolacy kulturowo źle radzą sobie ze stresem w pracy

Polacy kulturowo źle radzą sobie ze stresem w pracy

Według definicji Państwowej Inspekcji Pracy stres w miejscu pracy występuje wtedy, kiedy osoby pracujące – pracownicy i pracodawcy – odczuwają dyskomfort psychiczny dotyczący warunków lub wymagań pracy w sytuacji, w której w danym momencie warunki i wymagania te przekraczają ich możliwości.
Polacy kulturowo źle radzą sobie ze stresem w pracy [© Petrik - Fotolia.com] O tym jakie mogą być konsekwencje życia w stresie oraz jak sobie z nim radzić w studio „Świat się kręci” opowiadał Tomasz Jamroziak (psycholog biznesu), Jacek Michalak (Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju Grupy Atlas) i Ryszard Musielewicz (Stowarzyszenie Antymobbingowe pod patronatem Barbary Grabowskiej). Program prowadził Maciej Kurzajewski, a gościem dnia była Teresa Lipowska.

Polska jest trzecim krajem na świecie jeżeli chodzi o poziom w pracy. Przed nami znaleźli się jedynie Turcy i Grecy. Swoją historię opowiedział Ryszard Musielewicz: Przez wiele lat pracowałem na stanowisku kierowniczym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i to tam po raz pierwszy spotkałem się ze stresem (…). Działania mobbingowe, stresujące, doprowadziły do tego, że w niektórych przypadkach należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Stres w pracy najczęściej pojawia się wtedy kiedy oczekiwania wobec nas rosną, a my nie jesteśmy w stanie im podołać. Wyróżnia się 8 głównych przyczyn występowania stresu w : przeciążenie ilościowe pracą, przeciążenie jakościowe pracą, niedociążenie jakościowe pracą, ograniczony zakres kontroli nad pracą, niejasność pełnionej roli zawodowej, konflikt roli zawodowej, brak wsparcia ze strony współpracowników i/ lub przełożonych, fizyczne .

– W moim przypadku, jak i w wielu innych znam około 800 takich sytuacji, które podlegały permanentnym działaniom doprowadzającym do totalnego stresu, a w końcu do choroby, która jest powszechnie znana – chociaż niezbyt często o tym mówimy – do depresji. (…) wielu z nas nie chce się przyznać do tego, że idzie do lekarza psychiatry. – opowiadał Ryszard Musielewicz.

Najczęściej taka sytuacja dotyczy osób młodych, z krótkim stażem pracy, nieposiadających wystarczających kwalifikacji lub osób z problemami nie dotyczącymi życia zawodowego (np. z dziećmi). Przewlekły stres może prowadzić do wyczerpania zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Częstymi objawami są bóle karku, mięśni, obniżenie odporności, zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe, a także depresja. Tej ostatniej również nie należy lekceważyć, mimo iż stres wydaje się być naturalną częścią codzienności.

O tym jak sobie radzić ze stresem mówił Tomasz Jamroziak, psycholog biznesu.

– Stres jest naturalną reakcją obronną organizmu. W gruncie rzeczy jest przeznaczony do tego, aby zadziałać, a następnie odreagować napięcie, które w organizmie powstało. Właśnie to napięcie ma umożliwić nam albo pokonanie przeszkód, które są albo ucieczkę. Potem powinniśmy odreagować i odpocząć. Kłopot polega na tym, że ten mechanizm powstał wtedy kiedy nasi przodkowie żyli jeszcze w jaskiniach i sytuacje stresujące były krótkotrwałe np. atakujący drapieżnik (…). Należy pamiętać, że stres zawsze jest mobilizujący (…), czasem jest ta mobilizacja nas paraliżuje – neurotransmitery, czyli substancje chemiczne, które przewodzą informacje w naszym ciele, nagle zaczynają być wydzielane w takiej ilości, że organizm ulega paraliżowi. Ale to nadal jest paraliż wynikający z mobilizacji, a nie demobilizacji (…). Kulturowo jesteśmy źle nauczeni radzenia sobie ze stresem – zamiast odreagowywać opanowujemy, zamiast krzyczeć milczymy – wyjaśniał Tomasz Jamroziak.

Stresu nie da się uniknąć, aby lepiej sobie z nim radzić warto zdecydować się na wprowadzenie do swojego życia zdrowej diety i sportu, który pozwoli nam odreagować złe emocje. Pomocne mogą się okazać także małe przyjemności takie jak: gorąca kąpiel, ziołowa herbata, długi sen i rozmowa z najbliższymi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy