Strona głównaPracaPo zawodówce łatwiej znaleźć pracę

Po zawodówce łatwiej znaleźć pracę

1 na 3 pracodawców nie jest zadowolonych z kompetencji absolwentów wchodzących na rynek pracy. Głównym problemem jest brak praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu – wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A. Jednak z drugiej strony, większość pracowników (61%) uważa, że edukacja dała im niezbędne umiejętności potrzebne na rynku pracy. Najbardziej pewne siebie są osoby z wykształceniem zawodowym – prawie 75 procent zadowolonych z efektów edukacji.
Po zawodówce łatwiej znaleźć pracę [© shotsstudio - Fotolia.com] Pracodawcy niezadowoleni z kompetencji absolwentów

Aż 37% pracodawców nie jest zadowolonych z kompetencji absolwentów wchodzących na . Tylko połowa uważa, że są one raczej odpowiednie. Przedsiębiorcy zapytani o to, jakich kompetencji brakuje osobom kończącym edukację, wskazują na brak praktycznych umiejętności (93%), brak doświadczenia zawodowego (78%) i brak wiedzy potrzebnej do wykonywania zawodu (63%). Co piąty pracodawca wskazał, że problemem jest niewystarczająca znajomość języków obcych.

Absolwenci zawodówek łatwiej wchodzą na rynek pracy

Zdecydowana większość Polaków (85%) posiadających obecnie , nie miała trudności ze znalezieniem pierwszego miejsca zatrudnienia. Dodatkowo, ponad połowa (61%) uważa, że edukacja dała im niezbędne umiejętności, by poradzić sobie na rynku pracy. Co istotne, znalezienie pierwszego zatrudnienia było znacznie łatwiejsze dla osób z wykształceniem zawodowym (92% respondentów nie miało problemów). Osoby kończące zawodówkę również najczęściej dostrzegają korzyści z edukacji w poszukiwaniu pierwszej pracy (75%). Natomiast najrzadziej zalety zauważają absolwenci szkół ogólnokształcących (51%) i podstawówek (51%). W przypadku wykształcenia wyższego, 66% absolwentów szkół wyższych deklaruje, że dały im umiejętności niezbędne na rynku pracy.

Jakie trudności w znalezieniu pracy mają Polacy?

Z trudnościami w znalezieniu pierwszej pracy zmagało się 14% respondentów. Jako najczęstszą barierę w znalezieniu zatrudnienia wskazywali brak ofert zgodnych z profilem wykształcenia (73%) oraz brak doświadczenia zawodowego (61%). Prawie 40% zwróciło uwagę na brak znajomości, 30% na brak odpowiednich umiejętności zawodowych czy nieodpowiednią formę zatrudnienia, a co czwarty pracownik nie chciał się zgodzić na zbyt niski poziom wynagrodzenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:34:12, 23-09-2015 ~gość: 90.156.18.xxx

    Poleć znajomego do pracy i zgarnij 1000 zł! Chcesz wiedzieć jak? Zajrzyj na www.praca.pl/rekomendacje i dowiedz się jak zdobyć wynagrodzenie za polecenie.
  • 21:31:10, 26-04-2023 AmeliaA66

    Jeśli poszukujesz pracy za granicą lakiernik, to warto zerknąć na oferty na portalu FachPraca. Znajdziesz tam różne propozycje dla fachowców, w tym dla mechaników w Belgii. Praca za granicą może być ciekawym doświadczeniem zawodowym, a także okazją do poznania nowych kultur i nawiązania międzynarodowych znajomości. A na pewno poszukiwania ofert z konkretnych firm oraz agencji pracy będą dużo łatwiejsze i efektywniejsze z pomocą konkretnych portali pracy. Pozdrawiam serdecznie
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy