Strona głównaPracaPerfekcjonizm męczy i prowadzi do wypalenia

Perfekcjonizm męczy i prowadzi do wypalenia

Nie warto wkładać sto procent serca w każde zadanie do wykonania, perfekcjonizm nie popłaca - prowadzi do wypalenia zawodowego.
Perfekcjonizm męczy i prowadzi do wypalenia [Fot. thodonal - Fotolia.com]
Ludzie, którzy starają się jak najlepiej wykonywać swoją pracę, ale ich wysiłki nie są dostrzegane i doceniane przez innych, zniechęcają się i tracą motywację do dalszego wysiłku.

Brytyjskie badania wskazują, że perfekcjonizm może przynosić skutek odwrotny do zamierzonego. Bez względu na to, czy chodzi o pracę, szkołę, czy też wyniki sportowe, nieustanne starania, by uzyskiwać najlepsze rezultaty, nierzadko prowadzą do załamania nerwowego.

Uczeni z York St John University oraz University of Bath przeprowadzili badania, z których wynika, że perfekcjonizm nie jest najskuteczniejszą postawą w różnych dziedzinach życia. Wydaje się, że ciągłe najwyższe starania pomagają osiągać najlepsze wyniki, ale jednocześnie oznaczają zwykle nieustanne zamartwianie o błędy i stawianie sobie zbyt wysokich wymagań względem własnych zdolności.

Jak pokazują badania, ciągła obawa i , które wynikają z perfekcjonizmu, mogą sprzyjać takim kłopotom ze zdrowiem, jak , , zaburzenia odżywiania, chroniczne zmęczenie, a nawet przedwczesna śmierć. Stawianie sobie poprzeczki zbyt wysoko rodzi stres i wątpliwości co do własnej wydajności, a to nierzadko skutkuje wypaleniem. Poza tym taka postawa negatywnie wpływa na relacje z innymi i utrudnia radzenie sobie z niepowodzeniami - każdy błąd jest traktowany jak katastrofa, mówią autorzy badań.

Obecne badania stanowią pierwszą metaanalizę związku między perfekcjonizmem a wypaleniem. We wszystkich wziętych pod uwagę testach ustalono, że dążenia perfekcjonistyczne miały małe negatywne lub nieistotne związki z ogólnym poczuciem zniechęcenia i , piszą autorzy badań. Radzą, aby, z jednej strony, tworzyć środowisko pracy, w którym nagradza się kreatywność, wysiłek i wytrwałość, z drugiej zaś, by osoby dążące do perfekcjonizmu zrewidowały irracjonalne przekonania leżące u podstaw takiej postawy i wyznaczały sobie realistyczne cele oraz nauczyły się przechodzić do porządku dziennego nad swoimi błędami.

Wyniki badań są dostępne w magazynie .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy