Strona głównaPracaObowiązkowy 2-tygodniowy urlop: przepisy, a rzeczywistość

Obowiązkowy 2-tygodniowy urlop: przepisy, a rzeczywistość

Rozpoczynający się właśnie czas urlopowy to idealny moment na odpoczynek, złapanie kilku promieni słonecznych i „naładowanie akumulatorów”. Według Kodeksu Pracy, co najmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak nie wszyscy pracodawcy się do tych przepisów stosują. Niemal co szósta osoba ma problem z wzięciem ciągłego, dwutygodniowego urlopu.
Obowiązkowy 2-tygodniowy urlop: przepisy, a rzeczywistość [© yahyaikiz - Fotolia.com]
Czy Twój pracodawca przestrzega przepisów?

Urlop wypoczynkowy to czas przeznaczony na regenerację sił pracownika, niezbędną do dalszego efektywnego wykonywania pracy. Z prawnego punktu widzenia, każda osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę ma prawo do wykorzystania w sposób nieprzerwany. W praktyce oznacza to, że pracownik może wykorzystać jednorazowo cały przysługujący mu urlop (w zależności od stażu pracy 20 lub 26 dni). Prawo pozwala jednak na wyznaczanie krótszych wakacji na wniosek pracownika, pod warunkiem, że co najmniej jedna część urlopu w danym roku potrwa minimum 2 tygodnie. Jak pokazują wyniki ankiety monsterpolska.pl, rzeczywistość wygląda jednak niekiedy inaczej. Niemal 17% respondentów odpowiedziało, że nie może zrobić sobie dwutygodniowej, ciągłej przerwy od .

– Powody są różne. Wśród nich m.in. natłok obowiązków w okresie letnim czy brak osób, które mogą zastąpić danego pracownika. Przepisy chronią prawo pracownika do odpowiedniego wymiaru urlopu, dlatego powinniśmy upominać się o taką przerwę i planować ją z odpowiednim wyprzedzeniem – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Minimum 14 dni na wypoczynek

Im urlop jest dłuższy, tym łatwiej się zregenerować. Według psychologów, najlepszy czas na odpoczynek to 3 tygodnie. Pierwszy służy odzwyczajeniu się od służbowego rytmu, w drugim zaczynamy się relaksować, a w trzecim jesteśmy już zupełnie odcięci od zawodowego życia i odprężamy się. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na tak długą przerwę, warto zadbać o egzekwowanie przysługujących nam praw i zaplanować urlop trwający przynajmniej 2 tygodnie. Chociaż wyniki badania pokazały, że część pracowników ma z tym problem, ponad 63% respondentów zadeklarowało, że ich szef zgadza się na dwutygodniowe wakacje.

– Pracownik oczywiście może zgłosić pracodawcy chęć podziału przysługującego mu urlopu na krótsze okresy i często z tego prawa korzysta. Pamiętajmy jednak, że kilkudniowe urlopy nie pozwalają na efektywną regenerację. Dane z ankiety pokazują, iż większość stosuje się do przepisów. Świadczy to dobrze o pracodawcach i ich trosce o pracowników – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy