Strona głównaPracaNieudana kariera zawodowa to niższe zadowolenie z życia na starość

Nieudana kariera zawodowa to niższe zadowolenie z życia na starość

Mężczyźni, którzy nie osiągną postawionych sobie za młodu celów zawodowych, odczuwają pogorszenie samopoczucia w starszym wieku.
Nieudana kariera zawodowa to niższe zadowolenie z życia na starość [fot. Free-Photos from Pixabay]
Niemal dwieście osób w starszym wieku (średnio 77 lat) i poproszono ich o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego szeregu informacji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia.

Mężczyźni, którzy częściej zmieniali pracę (wskaźnik niestabilności kariery) przed trzydziestką, rzadziej mieli poczucie, że na starość będzie im łatwo . Wspięcie się po drabinie społecznej zaś wiązała się z poczuciem w starszym wieku, że życie odpowiednio się potoczyło.

Mężczyźni, których wyznaczone w młodości cele zawodowe, zostały osiągnięte lub nawet przekroczone, w starszym wieku częściej deklarowali poczucie, że życie ma sens.

W przypadku kobiet z tej grupy głównym wnioskiem było to, że panie z wyższym , osiągnięciami zawodowymi i awansem społecznym we wczesnych latach miały zazwyczaj bardziej optymistyczne spojrzenie na starszy wiek.

Kobiety, które już na etapie nauki szkolnej, w wieku 15-18 lat dostosowywały swoje plany zawodowe w odpowiedzi możliwe na nieosiągnięcie celów, zgłaszały wyższą na starość niż te, które nie zmieniły swoich celów.
U mężczyzn problemy we wczesnej karierze lub niemożność osiągnięcia celów i niezdolność wspięcia się po drabinie społecznej może mieć negatywny związek z ich późniejszym spojrzeniem na życie i uznaniem jego sensowności w starszym wieku - mówi Caroline Brett z British Psychological Society.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy