Strona głównaPracaNiemal co siódmy Polak chce emigrować za pracą. Z młodych co drugi

Niemal co siódmy Polak chce emigrować za pracą. Z młodych co drugi

Wyjazd do pracy za granicę, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, rozważa niemal 15 procent Polaków, będących aktywnymi lub potencjalnymi uczestnikami rynku pracy. To o 6 punktów mniej niż jeszcze na początku tego roku. Mimo to nadal ponad 1 milion Polaków jest zdecydowanych na emigrację, a 27 procent planuje wyjechać na stałe – wynika z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Work Service i CEED Institute. Najchętniej wybieranymi kierunkami wyjazdu są Niemcy, Wielka Brytania oraz Norwegia. W największym stopniu zainteresowani emigracją są wciąż młodzi ludzie. Co druga osoba poniżej 35 roku życia rozważa wyjazd z kraju.
Niemal co siódmy Polak chce emigrować za pracą. Z młodych co drugi [© nuvolanevicata - Fotolia.com] Jak wynika z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków” zmniejszyła się liczba chętnych do . W porównaniu z poprzednią edycją badania, przeprowadzonego w marcu 2015 roku, o 7 pp. zwiększył się odsetek osób, które zdecydowanie nie chcą wyjechać za granicę. Ponadto wyniki badania pokazują, że spadł również odsetek rozważających emigrację (14,7 proc. we wrześniu b.r. vs. 20,7% w marcu b.r.), a jednocześnie mniej osób zdecydowanie zamierza wyjechać z Polski (5,3% we wrześniu b.r. vs. 6,4% w marcu b.r.). Oznacza to, że obecnie około 1 milion Polaków planuje w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.

Długość emigracji – co czwarty na stałe

Z przeprowadzonego badania wynika, że co czwarty Polak rozważający emigrację chciałby wyjechać z kraju na stałe (26,8%). Preferencje odnośnie długości pobytu za granicą znacznie różnią się w zależności od płci. Częściej na dłuższy wyjazd zdecydowani są mężczyźni, wśród których 32,7% (w stosunku do 8,2% kobiet) rozważających taki scenariusz zdecydowałoby się na emigrację długoterminową.

Niemcy przyciągają jak magnes

Polacy od lat najchętniej wybierają europejski rynek pracy, jeśli decydują się na emigrację zarobkową. W tej edycji badania Niemcy są najbardziej preferowaną destynacją, którą wskazuje 31% osób rozważających emigrację. Drugim krajem najczęściej wskazywanym jest Wielka

Brytania (30%), a na trzecim miejscu uplasowała się – podobnie jak w poprzedniej edycji badania – Norwegia (10%). Niemcy aktywnie przyciągają imigrantów zarobkowych. Tylko w ubiegłym roku ponad 10 tys. Polaków wybrało ten kraj na pobyt stały, a 5-krotnie więcej podjęło tam pracę. A to nie koniec, bo według prognoz Boston Consulting Group w 2020 roku niemieckiej gospodarce będzie potrzeba 2,4 mln pracowników, a w 2030 już 10 mln. Zanotowano wyraźny spadek zainteresowania wyjazdami do (1%), która jeszcze rok temu była trzecim najchętniej wybieranym kierunkiem przez Polaków (23%).

Profil potencjalnego emigranta

Ponad połowa Polaków rozważających emigrację to osoby młode, do 35. roku życia. Wśród najczęściej deklarujących chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim (44%) oraz zawodowym (28%). Zatrudnieni na umowę o dzieło, zlecenie lub umowę na niepełny etat stanowią tylko 8% rozważających emigrację. Kolejną liczną grupą zainteresowanych podjęciem pracy za granicą są bezrobotni (26%). Co piąty potencjalny emigrant jest mieszkańcem południowego lub wschodniego regionu Polski. Mieszkańcy wsi najczęściej deklarowali chęć wyjazdu za granicę (46%).

Motywy i bariery emigracji

Dla 84% osób rozważających wyjazd do pracy za granicę najważniejszym powodem takich planów są wyższe zarobki. Do emigracji motywuje Polaków również perspektywa podniesienia standardu życia (41,5%), lepsze warunki socjalne (31%) oraz większe możliwości rozwoju zawodowego (38,7%). Równie ważna jest także możliwość zwiedzania świata, którą jako powód wskazuje 23,1% badanych dopuszczających możliwość wyjazdu. Wśród czynników powstrzymujących Polaków pierwsze miejsce zajmuje przywiązanie do rodziny i przyjaciół w kraju (72,2%). Na drugim miejscu znalazło się atrakcyjne zatrudnienie (37,5%), które wskazywało o 7,5 punktów procentowych więcej osób niż jeszcze przed rokiem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:27:33, 09-10-2015 ~gość: 89.69.65.xxx

    ja sam mam zamiar wyjechac tylko że do Holandii. własnie podpisałem umowe z agencją vpu polska zajmujaca sie pośrednictwem pracy i jestem dobrej mysli. w polsce ciężko mi było o pracę, a chce w koncu unormowac swoja sytuacje finansową
  • 15:10:43, 09-10-2015 Lila

    Oj, z Zielonej Wyspy pomykasz?
    Nie czytasz co piszą seniorzy, choć nie wszyscy?
    Że tak tu pięęęknie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy