Strona głównaPracaNadmiar pracy zwiększa ryzyko depresji

Nadmiar pracy zwiększa ryzyko depresji

Z raportu opublikowanego w internetowym czasopiśmie PLoS ONE wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego epizodu depresyjnego jest ponad dwukrotnie większe w przypadku osób pracujących ponad 11 godzin dziennie w porównaniu z osobami pracującymi siedem do ośmiu godzin na dobę.
Nadmiar pracy zwiększa ryzyko depresji
Autorzy z Fińskiego Instytutu Zdrowia Pracowników i University College London monitorowali sposób funkcjonowania i zdrowie około dwóch tysięcy brytyjskich pracowników służby cywilnej w średnim wieku i odkryli znaczący związek między pracą w i depresją. Na tę korelację nie miały wpływu inne czynniki, w tym te socjodemograficzne, dotyczące stylu życia i związane z rodzajem czy atmosferą w pracy.

Chociaż przeprowadzono dotychczas wiele badań na ten temat, z różnymi wynikami, naukowcy podkreślają, że trudno jest porównać wyniki tych testów, bo granica dla pracy w nadgodzinach nie została ujednolicona. W każdym razie uczeni są zgodni co do tego, że nadgodziny mają związek z wyższym zagrożeniem m. in. czy .

Jakkolwiek czasami praca w godzinach nadliczbowych może przynosić korzyści samym pracownikom i społeczeństwu, nadmierne codzienne obciążenie pracą jest związane ze zwiększonym ryzykiem poważnej , mówią autorzy badań.

Z danych WHO wynika, że na depresję choruje 300 milionów ludzi na całym świecie. Choroba stanowi główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i główny czynnik przyczyniający się do globalnego obciążenia chorobami (Global Burden of Disease). Choroba znacząco zmniejsza jakość życia i często prowadzi do prób samobójczych.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy