Strona głównaPracaNBP: rośnie popyt na pracę

NBP: rośnie popyt na pracę

Popyt na pracę w Polsce powoli wzrasta, choć zjawisko to nie przekłada się jeszcze na wyraźny spadek bezrobocia - wynika z kwartalnego raportu NBP o rynku pracy. Coraz wolniej rośnie aktywność osób w wieku przedemerytalnym, która dotychczas napędzała wzrost podaży pracy w gospodarce.
NBP: rośnie popyt na pracę [© stefanolunardi - Fotolia.com] Raport Instytutu Ekonomicznego NBP o rynku pracy w III kwartale 2013 r. wskazuje na wiele przesłanek potwierdzających powolny wzrost popytu na . Liczba osób pracujących wzrosła drugi kwartał z rzędu, co potwierdzają dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności BAEL. Odnotowano także wzrost liczby pracujących o 0,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Ponadto wzrasta liczba wolnych miejsc pracy zgłaszanych do urzędów pracy, podniosło się prawdopodobieństwo oraz poprawiają się oczekiwania przedsiębiorstw.

Wzrost współczynnika aktywności zawodowej w III kw. 2013r., dotyczył głównie osób w wieku przedemerytalnym, a także dodatkowo w grupie wieku 25-34 lata. W pozostałych grupach wieku wskaźniki zatrudnienia odnotowały niewielkie spadki. Obniża się także wskaźnik aktywności najstarszych uczestników rynku pracy. Pomimo długiego okresu poprawy wskaźnika zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym, pozostaje on w tej grupie niski i wciąż należy do najniższych w UE. Według analityków NBP, wraz z wydłużaniem wieku emerytalnego spodziewać się należy stopniowego wzrostu aktywności najstarszej grupy wiekowej (60/65 lat i więcej).

Wzrost zatrudnienia, choć coraz trwalszy, nie był jednak na tyle silny, aby przyczynić się do wyraźnego obniżenia , które pozostaje na stabilnym poziomie od początku 2013 roku. Poziom bezrobocia nie spadał również ze względu na wciąż rosnącą (choć coraz wolniej) liczbę osób aktywnych zawodowo.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy