Strona głównaPracaMultitasking to mrzonka - zmniejsza produktywność

Multitasking to mrzonka - zmniejsza produktywność

Multitasking, czyli wielozadaniowość, została uznana za ważną zaletę i w pracy, i w domu. Okazuje się jednak, że wcale nie pozwala zrobić czy osiągnąć więcej, prowadzi do rozkojarzenia i osłabia produktywnosć.
Multitasking to mrzonka - zmniejsza produktywność  [© kreus - Fotolia.com] Nowe badania pokazują, że zakłóca niektóre rodzaje mózgu. Lepiej jest się skupić na jednej czynności, bo jeśli wykonuje się ich kilka, trudno o dokończenie którejkolwiek.

Wyniki badań wskazują, że lepiej pracować nad jednym zadaniem w danym czasie, niż próbować wykonać wiele zadań naraz.

W ramach testów badacze skanowali mózgi uczestników podczas oglądania przez nich fragmentów takich filmów, jak: „Gwiezdne wojny", „Indiana Jpones" i „James Bond". Jak wyjaśniają uczeni, aby zrozumieć sekwencję zdarzeń zachodzących w czasie, mózg musi zebrać informacje o wydarzeniu podczas ich wydarzania się i przyswoić je. Jednakże, gdy ktoś zaczyna zwracać uwagę na coś, co nie jest związane z daną sekwencją wydarzeń, proces ten jest przerywany. Efekt tego jest przykładowo taki, że po przerwie reklamowej trzeba sobie usilnie przypominać, co zdarzyło się w danym serialu czy filmie.

Skanowanie mózgu wykonane za pomocą obrazowania funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) wykazało, że obszary odpowiedzialne za łączenie fragmentów informacji w sekwencje, działały sprawniej, gdy ludzie oglądali filmy w następujących po sobie 6,5-minutowych fragmentach niż gdy widzieli krótsze i pokazane w zmiennym porządku części filmów.

Jak wskazują autorzy, wydaje się, że multitasking nie jest produktywny - większy postęp czyni się, gdy można skupić się na jednym zadaniu. Poza tym wielozadaniowość może mieć również wpływ na zdolność koncentracji, co prowadzi do , a przedłużający się stres utrudnia myślenie i osłabia .

Wyniki badań opublikowano w magazynie Human Brain Mapping.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

PIĘĆ + SZEŚĆ =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X