Strona głównaPracaKompensata dla nauczycieli - warunki, które należy spełnić, by uzyskać świadczenie

Kompensata dla nauczycieli - warunki, które należy spełnić, by uzyskać świadczenie

W kwietniu 2009 roku Sejm przyjął ustawę o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli. Wysokość tego świadczenia będzie taka sama jak emerytury pomostowej. Inne są jednak zasady jego przyznawania. O nowym prawie z Grażyną Janaszek z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych Centrali ZUS rozmawia Aleksandra Bełkowska.
Nauczyciele, którzy do końca 2008 r. spełnili warunki dotyczące stażu lub stażu i wieku mogli i mogą korzystać z prawa do wcześniejszych emerytur na tzw. starych zasadach. A co z pedagogami, którzy nie mogą przejść na taką emeryturę?

Nauczyciele urodzeni po 1948 r., którzy mają za sobą 30 lat pracy, w tym 20 lat pracy w zawodzie, generalnie mogą skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Wystarczy aby nauczyciel te 20 lat przepracował na co najmniej połowie etatu.

Czy świadczenie kompensacyjne przysługuje wszystkim osobom zatrudnionym w oświacie?
Ustawa precyzyjnie określa komu przysługuje świadczenie kompensacyjne. Mogą się o nie ubiegać nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych. To znaczy, że uprawnienia mają też np. szkolni bibliotekarze i pedagodzy.
Jeżeli nauczyciel spełnia powyższe warunki i chce przejść na świadczenie kompensacyjne to co powinien zrobić?

Osoba zainteresowana powinna zgłosić się do ZUS z wnioskiem o to świadczenie. Do wniosku powinna dołączyć dokumentację potwierdzającą okresy składkowe i nieskładkowe oraz fakt zatrudnienia w placówkach, o których mowa w art. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Prawo do świadczenia można bowiem uzyskać wyłącznie z tytułu wykonywania zawodu w placówkach wymienionych w ustawie.

Czy są jeszcze inne wymagania stawiane przed zainteresowanym?

Jednym z warunków otrzymania świadczenia jest rozwiązanie stosunku pracy. Nauczyciel będzie musiał ten fakt udowodnić stosownym dokumentem. Czyli na ogół świadectwem pracy.

W jaki sposób oblicza się wysokość świadczenia kompensacyjnego?

Świadczenie to obliczane jest według nowych zasad tzn. stanowi równowartość kwoty wynikającej z podzielenia sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego od 1 stycznia 1999 r., przez tzw. średnie dalsze trwanie życia, dla osoby w wieku 60 lat. Czyli nawet jeśli na świadczenie będzie przechodziła 56-letnia nauczycielka to wartość średniego dalszego trwania życia przyjmuje się jak dla 60-latniej osoby.

A ile czasu ma Zakład na wydanie decyzji w sprawie świadczenia kompensacyjnego?

Tak jak w przypadku innych świadczeń np. renty czy emerytury ZUS ma obowiązek podjąć decyzję w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej - w danej sprawie - do podjęcia decyzji.

Nauczyciel na wcześniejszej emeryturze może dorabiać. Czy tak samo jest w przypadku pobierania świadczenia kompensacyjnego?

Nauczyciel nie będzie mógł pobierać świadczenia, jeśli podejmie pracę w szeroko rozumianym szkolnictwie. Będzie mógł natomiast podjąć inną pracę. Będą go oczywiście obowiązywały limity w zarobkowaniu ponieważ jest to świadczenie przysługujące osobom poniżej 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.

Proszę przypomnieć jakie są to limity?

Osoby zarabiające nie więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa GUS za ostatni kwartał kalendarzowy, będą mogły pobierać świadczenie w całości. Przychód powyżej 70 proc. tego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie świadczenia. Świadczenie zostanie zawieszone, jeśli przychód z tytułu zatrudnienia poza szkolnictwem wyniesie ponad 130 proc wyżej wymienionego wynagrodzenia.

ZUS

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy