Strona głównaPracaKobieta 50+ na rynku pracy

Kobieta 50+ na rynku pracy

Statystycznie kobiety pracują i zarabiają mniej niż mężczyźni. W przypadku osób w wieku 50+ różnice te są coraz większe. Wśród Polek w wieku 55-64 lata pracuje niespełna co trzecia. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Gdzie należy szukać rozwiązań i możliwości?
Kobieta 50+ na rynku pracy [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Aktualna sytuacja

Jak wynika z badań GUS w 2013 r. tylko 31 proc. Polek w wieku 55-64 lata pracowało zawodowo. Mężczyzn w tym samym wieku pracowało w Polsce 51,3 proc. Różnica pomiędzy mężczyzn i kobiet jest największa w grupie osób 50+. W Polsce jest ona również znacząco wyższa niż średnia różnica w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn w tej grupie wieku w krajach Unii Europejskiej.

Statystyczna Polka w dojrzałym wieku żyje skromnie, wydając środki przede wszystkim na zaspokojenie bieżących potrzeb. Z drugiej strony życie zawodowe kobiet po pięćdziesiątce wygląda zupełnie inaczej niż naszych mam i babć. Osoby zbliżające się do 50. roku życia mają coraz częściej wyższe wykształcenie, coraz dłużej chcą też pozostać aktywne zawodowo. W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet do 67. roku życia, a także z ograniczeniami przywilejów możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, utrzymanie aktywności ekonomicznej dojrzałych kobiet stało się niezmiernie istotną kwestią.

Przyczyny i zagrożenia

Niska kobiet oraz duża dysproporcja w stosunku do mężczyzn wynika z kilku czynników.

Istotną rolę odgrywa kulturowo zakorzenione w społeczeństwie przekonanie o roli kobiety jako osoby skupiającej się na życiu rodzinnym, wychowującej dzieci i wnuki, opiekującej się starszymi rodzicami. W takim obrazie trudno znaleźć miejsce na realizację zawodową.

Nie bez znaczenia są także negatywne stereotypy, z jakimi muszą zmagać się dojrzali pracownicy, a zwłaszcza kobiety. Z powodu popularnych uprzedzeń, nie znajdujących podstaw w rzeczywistości, dojrzałym kobietom znacznie trudniej jest przekonać do siebie pracodawców. Dodatkowo trudna sytuacja osób 50+ na rynku pracy potęguje zjawisko dyskryminacji kobiet, przejawiające się m.in. w średnio niższych zarobkach.

Ponadto kobiety nie tylko zarabiają zazwyczaj mniej od swoich kolegów, ale również pracują krócej od nich, a także wcześniej przechodzą na emeryturę. Do niedawna kobiety mogły przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, przez co wszyscy traktowali ten wiek jako właściwy dla zakończenia aktywności zawodowej pań.

Wiek emerytalny ulega stopniowemu wydłużaniu i wyrównywaniu, jednak do roku 2040 r. kobiety wciąż będą mogły przechodzić na emeryturę wcześniej niż mężczyźni. Krótszy staż i niższe zarobki przekładają się natomiast na niższą emeryturę, a ponieważ kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, może to oznaczać pogorszenie ich sytuacji finansowej.

Rozwiązania, perspektywy

Przekroczenie 50. roku życia nie powinno oznaczać kresu . Może być to moment przełomowy. Z domu odchodzą dorosłe dzieci, zaś kobieta zaczyna mieć więcej czasu na realizację swoich planów. To może być najlepszy moment, aby wrócić do wcześniej zaniedbywanych pasji i odnaleźć zawodowe powołanie w nowym miejscu. Kobiety w wieku 50+ mają duże doświadczenie życiowe i zawodowe.

50-tka to także dobry wiek na powrót do zawieszonej aktywności zawodowej. Pomóc w tym powrocie może zaangażowanie społeczne – wśród wolontariuszek aż 80% kobiet to osoby po 50. roku życia. Kobiety dostrzegają również potrzebę podnoszenia kwalifikacji w celu zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Chętniej niż mężczyźni decydują się na studia podyplomowe oraz kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Polski Uniwersytet Trzeciego Wieku zrzesza 25 tysięcy słuchaczy, z czego większość to właśnie kobiety, rozwijają się również Uniwersytety Drugiego Wieku.

Poszukujące pracy kobiety w wieku 50+ mogą liczyć na pomoc instytucji publicznych. Urzędy pracy oferują szereg instrumentów umożliwiających utrzymanie zatrudnienia, powrót do pracy i podnoszenie kwalifikacji. Osoby w wieku 50+ mają ponadto atrakcyjne możliwości dofinansowania do szkoleń i kursów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:43:33, 09-12-2014 ~gość: 81.190.154.xxx

    Co za bzdury piszecie ,kto dziś przyjmie 50+ do pracy ,większość ludzi ,którzy zostali zwolnieni po 30 latach pracy to ludzie zchorowani ,którzy pracowali ni chodząc na zwolnienia ,a dziś nie mają ani zdrowia ,ani pracy ,ani za co się leczyć .Ludzie 50+są traktowani jak zło konieczne ,bzdurne szkolenia ,staże i upokożenia .Osoby samotne 50+zostają bez środków do życia .Zróbcie tym ludziom eutanazje ,napewno większość się zdecyduje.Przecież ci ludzie teraz nie mają z czego żyć i potem też ,bo jaka ich czeka emerytura.Zmiast kilometrówek dla posłów dajcie tym ludziom zasiłki aby mogli przeżyć .Przez tyle lat płacąc podatki dziś chodzimy po śmietnikach ,aby przeżyć .
    ... zobacz więcej
  • 20:37:02, 09-12-2014 Lila

    Gościu drogi, bardzo jest niewygodne to co piszesz.
    Choć piszesz prawdę.
  • 11:28:36, 18-12-2014 Marianna1954

    no jest ciężko na rynku pracy ale ja żeby zwiększyć swoje szanse na dodatkowy zarobek zapisałam się na kurs kadry i płace http://www.bc1.pl/szkolenia/kadry-place .
  • 17:41:03, 06-01-2015 jacek956

    Pani Marianno.
    Powinniśmy brać pod uwagę to, że spora część osób po pięćdziesiątce to osoby z wykształceniem zawodowym i dla nich praktycznie "drzwi" się zamykają. Jeśli jest praca to praca której nikt nie chce wykonywać i łatwo jest powiedzieć że gdy nie ma pracy, wszystko można robić. Do tego inaczej patrzy się na problem mając srodki do życia, stałą pracę, mozliwość rozwoju. Kto nie stracił pracy w wieku po pięćdziesiątym roku życia i nie zaczynał nowej rzeczywistości powinien podchodzić z ogromną rezerwą do takiego problemu. I to nie jest aluzja do Pani wypowiedzi, lecz zdanie do tych którzy głoszą nowego rodzaju propagandę sukcesu i mozliwości rozwojowe dla wszystkich jednakowe, bo jest to piramidalna bzdura w którą przestają już wierzyć dzieci w przedszkolach.
    ... zobacz więcej
  • 08:59:32, 13-01-2015 cha_ga

    Mozliwosci przekwalifikowania, nabycia nowych umiejetnosci i niejednokrotnie nowego zawodu z wiekiem spada, nie ma co porównywać się z ludzmi młodymi pełnymi sił, energii z chłonnym umysłem...gość ma wiele racji, choć ja przesunęłaby m tu jednak granice wieku z 50 na 60...50 lat to jeszcze nie sa schorowani staruszkowie ...kolejne zasiłki nie sa rozwiązaniem, raczej stawiałabym na zmiany na rynku pracy...
  • 20:42:51, 13-01-2015 jacek956

    Cytat:
    cha_ga
    Mozliwosci przekwalifikowania, nabycia nowych umiejetnosci i niejednokrotnie nowego zawodu z wiekiem spada, nie ma co porównywać się z ludzmi młodymi pełnymi sił, energii z chłonnym umysłem...gość ma wiele racji, choć ja przesunęłaby m tu jednak granice wieku z 50 na 60...50 lat to jeszcze nie sa schorowani staruszkowie ...kolejne zasiłki nie sa rozwiązaniem, raczej stawiałabym na zmiany na rynku pracy...

    Były by możliwosci przekwalifikowania, gdyby nie było tak wysokiego bezrobocia i tak liberalnych przepisów w których pracownicy nie liczą sie wcale.
    Musimy, przynajmniej powinnismy brać też pod uwagę psychikę ludzką a z tym nikt się nie liczy. Kilka tygodni temu ktoś mi dobrze znany stracił pracę. Pracował w jednym zakładzie od szkoły zawodowej. Miał 49 lat. I? już go nie ma.
    Dlaczego? - bo jest brak jakichkolwiek perspektyw dla ludzi których to dotyka. Starsi pracownicy rozpoczynający nowa pracę (o ile ją dostaną) napotykają na nową rzeczywistość bo łapią sie pracy której raczej nikt wykonywać nie chce.
    ... zobacz więcej
  • 12:19:21, 27-02-2015 oliku

    Wszystko zależ tak naprawdę od charakteru danej osoby
  • 14:42:12, 04-12-2017 krysia1960

    ciężko jest, to prawda. Ja też jestem już po 50 i niestety nie znalazłam pracy w kraju, która by mi odpowiadała. Nie jestem wymagająca, ale póki mogę nie chcę łapać się byle jakiej pracy bo swoje lata mam i kondycja też już nie taka dobra. Jedynym rozwiązaniem, jakie widzę póki co to wyjazdy za granicę jako opiekunka osób starszych http://mycare24.pl/oferty-pracy. Wiadomo, że praca w opiece to rozłąka z rodziną, ale co zrobić? Nie widzę lepszej alternatywy.
  • 18:41:35, 08-11-2021 seniorita18

    W sumie należy również pamiętać o tym, że w każdym wieku tak naprawdę płacimy podatki i ja jestem zdania, że warto wiedzieć co będzie się zmieniało w 2022 roku. Jak dla mnie bardzo ciekawie tą kwestię opisano w artykule http://www.secus.pl/zmiany-podatkowe...r-co-nas-czeka i jestem zdania, że taka wiedza na pewno się przyda.
  • 12:01:27, 07-02-2022 Grażka53

    Chciałabym, żeby w końcu podejście do starszych osób się zmieniło, tym bardziej że młodych jest coraz mniej...

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy