Strona głównaPracaKiedy pracodawca może odwołać nasz urlop?

Kiedy pracodawca może odwołać nasz urlop?

Prawo do urlopu jest jednym z elementarnych pracowniczych przywilejów, przysługujących osobom, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę. Okazuje się jednak, że urlop nie jest dany nam raz na zawsze – może zostać przerwany przez pracodawcę. Ma on do tego pełne prawo. Kiedy pracodawca może wezwać z urlopu?
Kiedy pracodawca może odwołać nasz urlop? [fot. urlop odwołany] Prawo do to jeden z podstawowych pracowniczych przywilejów, który przysługuje osobom zatrudnionym na umowy o prace. Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop pozwala zatrudnionym na odpoczynek i regenerację sił. Urlopu nie można się zrzec ani scedować go na innego pracownika. Osobom, których staż pracy nie przekracza 10 lat przysługuje 20 dni urlopu, natomiast tym, którzy pracują od ponad 10 lat więcej, bo 26 dni. Warto jednak pamiętać, że choć prawo do urlopu przysługuje pracownikom to pracodawcy też mają w tym względzie coś do powiedzenia.

Roszady szefa, roszady pracownika

– Jednym z uprawnień jest możliwość przesunięcia terminu urlopu danego pracownika o czym mówi art. 164 paragraf 2 kodeksu pracy – mówi mecenas Helena Fic z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. – Oczywiście taka roszada dopuszczalna jest tylko z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy – dodaje mec. Fic. Z drugiej strony jeżeli to pracownik z uzasadnionych przyczyn (choroba, urlop macierzyński) nie może rozpocząć zaplanowanego urlopu, wówczas jego szef zobowiązany jest do przesunięcia tego urlopu na późniejszy termin.

Odwołujesz zatem...

Zatrudnieni na umowy o powinni pamiętać, że urlop nie jest dany raz na zawsze – co więcej, może on zostać po prostu przerwany. Kiedy szef może wezwać Cię z urlopu? Na szczęście, nie ma tu mowy o pełnej dowolności. Pracodawca może odwołać swojego pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy jego obecność w firmie jest konieczna ze względu na okoliczności, które były nieprzewidziane w momencie rozpoczynania urlopu. Należy zatem podkreślić, że przerwanie urlopu może mieć miejsce dopiero wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne i to za sprawą okoliczności, których nie sposób było wcześniej przewidzieć. W praktyce do przerwania urlopu dochodzi bardzo rzadko – firmy zwykle są w stanie zorganizować jakieś zastępstwo.

...płacisz. Słono

Co w sytuacji w której urlopowany pracownik otrzymuje wezwanie do powrotu? W świetle prawa musi się mu podporządkować. Jednak uwaga! W takiej sytuacji to pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. W grę wchodzi zatem zwrot kosztów związanych z transportem czy odwołanym noclegiem. Pracownik powinien zatroszczyć się o odpowiednią dokumentację tj. zachować rachunki czy faktury, które poświadczą o kosztach takiego nagłego powrotu.

Fic, Syryca Kancelaria Radców Prawnych Sp. P.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 04:50:40, 13-06-2014 cwieta

  Najlepszy jest urlop na żądanie i o .Trudno wyegzekować kcofnięcie pokrytych strat,
 • 08:16:10, 30-07-2014 adka

  Niestety ale pracodawca ma prawo odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego (w przeciwieństwie do urlopu na żądanie). Ale trzeba mieć świadomość, że zobowiązany jest później do pokrycia wszelkich kosztów związanych ze ściągnięciem pracownika. Więcej na ten temat można dowiedzieć się wchodząc pod tego linka http://www.praca-bierun.pl/porady-dl...-zakladu-pracy
 • 14:32:53, 01-09-2014 maryla68

  No i dlatego lepiej mieć coś własnego, np. firmę transportową.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Hospicja.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy