Strona głównaPracaJak wykorzystać potencjał dojrzałych pracowników?

Jak wykorzystać potencjał dojrzałych pracowników?

Obecnie osoby w wieku 50+ stanowią 36,8 procent ogółu społeczeństwa, ale jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w perspektywie kolejnych 15 lat ten udział ma wzrosnąć do 44,1 procenta. Choć obecnie coraz więcej osób w wieku dojrzałym jest aktywnych zawodowo, to warto zastanowić się, jak wykorzystać ich potencjał zarówno obecnie, jak i przyszłości.
Jak wykorzystać potencjał dojrzałych pracowników? [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Przedsiębiorstwa chcące przystosować się do postępujących zmian i w pełni wykorzystać potencjał swoich pracowników mają do dyspozycji szereg rozwiązań z zakresu organizacji pracy.

Organizacja stanowiska pracy

Zmieniające się z wiekiem fizyczne potrzeby i możliwości pracowników nie są przeszkodą w kontynuowaniu aktywności zawodowej i efektywnej . Dla pracodawcy bardzo istotne jest dostrzeganie tych zmian i właściwe dostosowywanie organizacji pracy z punktu widzenia ergonomii – nauki zajmującej się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka.

- Aby w pełni wykorzystać potencjał dojrzałych oraz jak najdłużej utrzymać ich sprawność i efektywność, warto zadbać o odpowiednie warunki pracy. Oznacza to zwrócenie uwagi na te czynniki charakteryzujące środowisko pracy, które mogą stanowić dla osób 50+ nadmierne obciążenie i które zaleca się w związku z tym ograniczać. Obejmują one ciężką i bardzo ciężką pracę fizyczną, pracę w mikroklimacie gorącym i zimnym, pracę w długotrwale wymuszonej pozycji ciała, czy też pracę zmianową. Osoby wykonujące takie prace w wieku dojrzałym powinny mieć możliwość zmiany stanowiska pracy na mniej obciążające. Czasem rozważyć należy szkolenia podnoszące lub zmieniające kwalifikacje pracownika. Dostosowując organizację i warunki pracy do indywidualnych potrzeb pracowników 50+ warto również zwrócić uwagę na właściwe oświetlenie, tempo pracy i elastyczny czas pracy. Udogodnienia w tym zakresie nie stanowią dużego obciążenia i często zależą od dobrej woli pracodawcy – tłumaczy dr Joanna Bugajska, Kierownik Zakładu Ergonomii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym.

Elastyczna praca

Do zwiększenia efektywności zatrudnionych pracowników może przyczynić się wprowadzenie rozwiązań związanych z elastyczną organizacją czasu pracy. Oczywiście, możliwość wprowadzenia elastycznych form zatrudnienia uzależniona jest od charakteru wykonywanej pracy, jednak często np. ze względu na zobowiązania rodzinne (opieka nad wnukami, rodzicami w podeszłym wieku) jest to dla dojrzałych osób znakomite rozwiązanie.

- Elastyczny czas i elastyczna forma zatrudnienia są w wielu wypadkach zachętą dla doświadczonych pracowników z długim stażem do kontynuowania zatrudnienia lub podejmowania pracy. Pozwala im to godzić życie prywatne czy też aktywność społeczną z aktywnością zawodową. Przyczynia się to do podniesienia wydajności pracy i motywacji pracowników. To również korzyść dla , bo może nadal czerpać z wiedzy pragmatycznej, unikalnych często umiejętności i doświadczeń dojrzałych pracowników przy optymalizacji kosztów związanych z ich zatrudnieniem. W firmach zachodnich elastyczny czas pracy wykorzystywany jest także jako forma przygotowania do emerytury: pracownicy zbliżający się do niej otrzymują na przykład możliwość skorzystania z dodatkowych dni wolnych lub z ruchomego czasu pracy, po to, aby przejście na emeryturę nie było dla nich tak dużym szokiem – wyjaśnia Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy