Strona głównaPracaJak wpaść na nowy pomysł - 5 praktycznych porad

Jak wpaść na nowy pomysł - 5 praktycznych porad

Masz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłej gotowości na zmiany, kreatywności, dostarczania niestandardowych rozwiązań? To świetnie, pomyślą szczególnie ludzie, którzy zarabiają na życie wykonując powtarzalne czynności (co może zwyczajnie nużyć). A jednak ci ostatni mogą liczyć na większą stabilność i przewidywalność zadań, a ci pierwsi nierzadko zmagają się z dużą presją i stresem. Skąd bowiem ciągle czerpać nowe pomysły? Pięć praktycznych wskazówek powinno Ci pomóc.
Trudno jest bezustannie być w dobrej formie intelektualnej. A jeśli Twoja aktywność zawodowa wymaga kreatywnego podejścia i pomysłowości nie za tydzień lub dwa, ale właśnie teraz, a Tobie akurat pomysłów brak, pewnie wpadasz w popłoch. Bez paniki. Odetchnij głęboko i poszukaj pomocy - zerknij na tych pięć porad, a z dużym prawdopodobieństwem zdołasz wybrnąć z kłopotów.

Odpręż się

Taka rada wydaje się sprzeczna z intuicją, bo jak tu znaleźć czas na relaks, gdy terminy „gonią", a myślenie koncepcyjne zawodzi? A jednak - im większą presję odczuwasz i nie dajesz sobie „odporu", tym trudniej Ci będzie wpaść na coś oryginalnego. Przedłużający się stres utrudnia ciekawe spostrzeżenia, niestandardowe skojarzenia, nietypowe rozwiązania.

Potrzebujesz chwili rozkojarzenia (o jego wartości przeczytaj tutaj) i oderwania się od nurtujących pytań. Idź na , wybierz się na , odwiedź siłownię, a jeśli masz naprawdę mało czasu, po prostu odejdź na chwilę od komputera, wejdź na youtube i włącz lubianą piosenkę, bądź zadzwoń do znajomego, który umie Cię rozśmieszyć.

Odchodząc na trochę od tematu, który wypełnia wszystkie Twoje myśli, pozwalasz umysłowi i dzięki temu jest w stanie w świeższy sposób czy z innej perspektywy ująć dane zagadnienie. Pozwalając sobie na odpoczynek sprawiasz, że łatwiej Ci odnaleźć w „zakamarkach" intelektu to, czego wymaga powierzone zadanie.

Sprawdź, co radzą najlepsi w branży

Inspiruj się pomysłami autorytetów w danej dziedzinie. Możesz stworzyć na Twitterze listę najważniejszych liderów branży i być na bieżąco z ich działaniami; śledź także ich blogi. Nie oznacza to, że masz przejmować ich idee, ale na pewno poszerzy to Twoją perspektywę i nierzadko podda gotowe rozwiązania problemów, nad którymi pracujesz.

Poradź się innych ludzi

Ta wskazówka nieco wiąże się z powyższą. Nie musisz pozostawać biernym czytelnikiem postów ludzi, którzy cieszą się wysokim poważaniem w określonej dziedzinie. Skomentuj ich wpisy, odpowiedz na Twitterze, czy - z takich dyskusji mogą zrodzić się nowe koncepcje czy nieprzeciętne rozstrzygnięcia.

To nie wszystko, pomóc Ci mogą nie tylko uznani eksperci, ale i pasjonaci oraz osoby spoza branży ze świeżym spojrzeniem. Nie trudno do nich trafić - poza gronem kolegów z pracy - warto komunikować z osobami z forum dotyczącego danego obszaru zawodowego, dołączyć do portalu społecznościowego ludzi zainteresowanych Twoją specjalizacją, a nawet założyć nowy (zawierający nurtujący Cię problem) wątek na forum o nieco innym profilu. Z dużym prawdopodobieństwem inni chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami, poszerzą ujęcie zagadnienia, a nawet mogą być źródłem tak potrzebnego Ci konkretnego pomysłu.

Wykorzystaj swoje dotychczasowe osiągnięcia

Nie ma nic złego w tym, że ponownie sięgniesz do opracowanego niegdyś projektu. Stare idee można „odkurzyć", tzn. nadać im nieco inną formę i dostosować do nowego kontekstu, a często okażą się bardzo trafne. Szczególnie, że już zostały sprawdzone, a poza tym ich potencjał nie musiał wyczerpać się w realizacji jednego konkretnego przedsięwzięcia.

Czytaj

Kiedy tylko masz ku temu okazję: w pociągu czy autobusie, podczas przerwy na kawę, w kolejce do lekarza, etc. rozwija wyobraźnię w każdym wieku. I nie, nie chodzi o branżowe książki - sięgnij po literaturę piękną, po klasykę i nadrabiając zaległości z liceum rozwijaj zdolności językowe, procesy myślowe, umiejętność budowania skojarzeń. Już kilkanaście minut kontaktu z dobrym literackim tekstem znacząco wpłynie na Twoje możliwości intelektualne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy