Strona głównaPracaJak stereotypy pomagają lub przeszkadzają osiągnąć sukces

Jak stereotypy pomagają lub przeszkadzają osiągnąć sukces

Według psychologów stereotypy mogą zarówno zwiększać, jak i zmniejszać nasze szanse na sukces. Jak uważają, nie należy lekceważyć siły stereotypów, które oddziałują na nasze osiągnięcia. Sprawdź, jak to działa, szczególnie, jeśli masz wnuki w wieku szkolnym.
Jak stereotypy pomagają lub przeszkadzają osiągnąć sukces [fot. Nattanan Kanchanaprat from Pixabay]
W oparciu o liczne badania, psycholodzy argumentują, że lub porażkę w pracy, w szkole lub w sporcie nie zawsze można przypisać tylko umiejętnościom czy niekompetencji.

Badania sugerujące, że płeć lub rasa mogą mieć wpływ na osiągnięcia, okazują się niejednoznaczne.

Naukowcy twierdzą, że korzenie utrudnień częściowo leżą w uprzedzeniach, jakie inni ludzie mają na temat określonych grup. Na przykład, kobieta, której wmówiono, że kobiety zwykle radzą sobie w matematyce gorzej niż mężczyźni, w istocie słabiej wypadnie w teście z matematyki. Podobnie w sferze sportowej, jednym z powodów, dla których drużyna piłkarska Anglii radzi sobie źle w rzutach karnych (wygrywając tylko 1 z 7 serii w głównych turniejach) jest to, że sukces jest utrudniony przez znajomość stereotypów związanych z historią takich porażek.

Jednak uczeni zwracają również uwagę, że stereotypy mogą mieć pozytywne wymiary, tzn. zwiększyć możliwości jednostki lub grupy. Na przykład, badania wykazały, że Azjatki lepiej radzą sobie z testami z matematyki, jeśli identyfikują się jako Azjatki, a nie kobiety. Inne z postepowanie z kolei pokazało, że biali radzą sobie lepiej z czarnymi przeciwnikami, jeśli mówi im się, że są oceniani na podstawie ich „strategicznej inteligencji sportowej", w porównaniu do komunikatu, że są testowani pod kątem „naturalnych zdolności sportowych".
Nie należy lekceważyć siły . To, co myślimy o sobie - a także to, w co wierzymy, że inni o nas myślą - determinuje zarówno to, jak działamy, jak i kim możemy się stać - mówi profesor Alex Haslam z University of Exeter. - Oprócz hamowania ludzi, stereotypy i uprzedzenia mogą poprawić zarówno wyniki indywidualne, jak i grupowe. Na przykład, jeśli należysz do grupy, która ciągle słyszy przesłanie „jesteśmy najlepsi", może to przekładać się na lepsze osobiste osiągnięcia. Kiedy często słyszysz: „uwierz w siebie", w istocie bardziej korzystne może być skupienie się na pozytywnych przekonaniach na temat grupy, z którą się utożsamiasz, ponieważ to poczucie przynależności jest potężnym narzędziem zarówno osobistej, jak i społecznej zmiany.
Autorzy zauważają, że mniejszości mogą przezwyciężyć pewne niedogodności poprzez zmianę zewnętrznego postrzegania swojej grupy. Wskazują na elastyczność stereotypów, mówiąc, że są one bardzo wrażliwe na zmiany. - Pod wieloma względami nasz stereotypowy obraz stereotypu jest błędny. Nie są oni ani utrwalone, ani koniecznie szkodliwe. Tak naprawdę, w naszych własnych rękach mogą być narzędziami postępu - mówi prof. Stephen Reicher z St Andrews University.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy