Strona głównaPracaIm dłużej kobiety pracują, tym częściej dotyczy ich rak lub choroby serca

Im dłużej kobiety pracują, tym częściej dotyczy ich rak lub choroby serca

Kobiety, które spędzają wiele godzin w pracy, mogą mieć poważne kłopoty zdrowotne - znacznie częściej dotyczą je choroby serca i rak.
Im dłużej kobiety pracują, tym częściej dotyczy ich rak lub choroby serca [fot. Kevin Phillips from Pixabay]
Jak mówią eksperci z Ohio State University, kobiety, które poświęcają na pracę 60 godzin tygodniowo przez trzy dekady, mają trzykrotnie wyższe ryzyko , raka, i zapalenia stawów niż panie, które pracują mniej.

Zagrożenie tymi dolegliwościami zaczyna wzrastać już, gdy kobiety spędzają w pracy ponad 40 godzin, a staje się bardzo nasilone, gdy poświęcają ponad 50 godzin tygodniowo.
- Kobiety, szczególnie te, które muszą spełniać wiele ról, odczuwają skutki intensywnego zaangażowania zawodowego - może ono stanowić podstawę różnych chorób i niepełnosprawności - mówi prof. Allard Dembe - Ludzie nieszczególnie myślą o tym, jak ich wczesne doświadczenia zawodowe wpłyną na nich w przyszłości. Kobiety w wieku 20, 30, czy 40 lat narażają się na problemy w późniejszym życiu.
Jak się wydaje, mężczyźni z napiętym harmonogramem pracy wydają się radzić sobie znacznie lepiej pod względem zdrowotnym.
Zwykle kobiety przejmują znaczną część obowiązków rodzinnych i mogą być narażone na wyższy stres niż mężczyźni, gdy pracują przez wiele godzin. Co więcej, praca kobiet może być mniej satysfakcjonująca ze względu na potrzebę godzenia zajęć zawodowych z zadaniami rodzinnymi, uważają autorzy.

Wcześniej odkryto, że pracownicy, którzy poświęcają długie godziny na obowiązki zawodowe, doświadczają wyższego stresu, potrzebują więcej snu i mają problemy z trawieniem, a także są bardziej zmęczeni. Słabnie przy tym ich wydajność w pracy i cechują się wyższym ryzykiem urazów w pracy.

Teraz przejrzano dane 7,5 tys. osób i przeanalizowano związek między zagrożeniem poważną chorobą a godzinami przepracowanymi w okresie 32 lat. Wzięto pod uwagę średnią liczbę godzin przepracowanych tygodniowo i porównano je z występowaniem ośmiu chorób przewlekłych: chorób serca, , zapalenia stawów lub reumatyzmu, cukrzycy, przewlekłej choroby płuc, , depresji i .

Wyniki wśród kobiet były uderzające: odkryto wyraźny i silny związek między długimi godzinami pracy a chorobami serca, nowotworem, zapaleniem stawów i cukrzycą.

W przypadku mężczyzn pracujących wiele godzin, częściej odnotowywano zapalenie stawów, ale żadnej innej choroby przewlekłej. Co ciekawe, panowie, którzy pracowali dość długo (od 41 do 50 godzin tygodniowo), cechowali się niższym zagrożeniem chorób serca, płuc i depresji niż ci, którzy pracowali poniżej 40 godzin.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć