Strona głównaPracaEmeryci dorobią więcej. Wzrosły progi

Emeryci dorobią więcej. Wzrosły progi

Nie każdy ma ten komfort, że na emeryturze dostaje na swoje konto tyle, że już pracować nie musi. Wielu emerytów i rencistów, pomimo tego, że pobiera świadczenie z ZUS, nadal pracuje, aby poprawić swoją stopę życiową. Dla niektórych praca to sposób na utrzymanie życiowej i zawodowej aktywności, ale dla większości emerytów to po prostu konieczność żeby mogli związać koniec z końcem.
Emeryci dorobią więcej. Wzrosły progi [Fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com] Jeżeli ktoś już osiągnął ustawowy (od października 2017 r. 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni) do zusowskich wypłat może dorabiać bez żadnych ograniczeń.

– Te osoby, które jeszcze wieku emerytalnego nie osiągnęły, muszą pamiętać o limitach po przekroczeniu których ZUS zmniejszy lub nawet zawiesi wypłatę emerytury czy renty – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Warto tego pilnować, aby uniknąć konieczności zwracania pieniędzy do ZUS – ostrzega Iwona Kowalska.

Jeśli zatem otrzymujemy świadczenie, a nie ukończyliśmy powszechnego wieku emerytalnego, powinniśmy o tym zawiadomić ZUS. Progi zarobkowe zmieniają się zawsze w ostatnim miesiącu kwartału. Od 1 marca br. pracujący świadczeniobiorcy mogą dorobić więcej. Wysokość kwot wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia zmienia się cztery razy do roku: w marcu, w czerwcu, wrześniu i grudniu.

– Bez żadnych konsekwencji można dorabiać do świadczenia, jeśli przychód nie jest wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego (za poprzedni kwartał ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS). Kwota ta obecnie wynosi 2953,30 zł – zapewnia rzeczniczka ZUS.

Jeśli jednak ktoś przekroczy ten próg, a nie ma jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i nie posiada ustalonego prawa do emerytury, Zakład może zawiesić lub zmniejszyć otrzymywane co miesiąc z ZUS świadczenie. Nasza emeryta lub renta zostanie zmniejszona, jeśli osiągniemy przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia. Jeśli nasz dochód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie to kwota 5884,60 zł), wówczas ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

I. Warto także pamiętać o tym, że świadczenie nie może być zmniejszone o więcej niż o:
 • 565,53 zł – emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
 • 424,18 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
 • 480,73 zł – renta rodzinna dla jednej osoby.
Należy także pamiętać o tym, że Zakład może nam zawiesić rentę socjalną, jeśli osiągamy przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie kwota ta wynosi 2953,30 zł).

II. Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia wpływa przychód (nie mylić z dochodem) uzyskany z tytułu:
 • Pracy wykonywanej w ramach umowy o pracę;
 • Pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę nakładczą;
 • Pracy wykonywanej w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielniach kółek rolniczych;
 • Pracy wykonywanej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy- zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące tych umów albo umowy o dzieło, której wykonywanie jest objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeśli umowę taką zawarł z pracodawcą, u którego nadal jest zatrudniony, lub jeżeli w tramach takiej umowy(zawartej z inna firmą) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, u którego jest zatrudniony;
 • Prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu; (jako przychód z tytułu prowadzonej działalności przyjmuje się podstawę wymiaru składek na FUS)
 • Pracy wykonywanej w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, pozarolniczej działalności gospodarczej;
 • Uposażenia z tytułu służby.

ZUS

Tagi: emerytury, renty, zus

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Pola Nadziei
 • Umierać po ludzku
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X