Strona głównaPracaCyfrowa praca nierzadko ma związek z FoMO (Fear of missing out)

Cyfrowa praca nierzadko ma związek z FoMO (Fear of missing out)

Lęk przed pominięciem (FoMO, Fear of missing out) jest kluczowym czynnikiem ryzyka dla zdrowia psychicznego pracowników i, wraz z przeciążeniem informacyjnym, może nasilać wypalenie zawodowe, ostrzegają psychologowie z Uniwersytetu w Nottingham.
Cyfrowa praca nierzadko ma związek z FoMO (Fear of missing out) [fot. Sergei Tokmakov, Esq. https://Terms.Law from Pixabay]
Przeanalizowano dane z ankiet ponad stu pracowników, aby ocenić kilka aspektów pracy cyfrowej i odkryto, że pracownicy, którzy obawiają się pominięcia informacji i są nimi przeciążeni, są bardziej narażeni na i .

- Cyfrowe miejsce pracy jest obecnie uznawane za kluczowy strategiczny atut w organizacjach, który umożliwia poprawę wydajności i elastyczności pracowników Trzeba jednak wziąć pod uwagę potencjalne wady pod względem dobrego samopoczucia zatrudnionych, zwłaszcza uwzględniając wielość kanałów i narzędzi komunikacji cyfrowej od czasu Covid - mówi Elizabeth Marsh, autorka badań.

Jak się okazuje, pracownicy, którzy są bardziej uważni w cyfrowym miejscu pracy, odznaczają się lepszą ochroną przed stresem, lękiem i przeciążeniem.

FOMO jest definiowane jako lęk przed pominięciem zarówno ważnych informacji i aktualizacji, jak i możliwości nawiązania relacji i interakcji. jest terminem używanym w odniesieniu do mediów społecznościowych, ale jest też efektem odczuwalnym w miejscu pracy.

Uczestników pytano o ich doświadczenia związane ze negatywnymi skutkami cyfrowego miejsca pracy, które zostały zidentyfikowane jako: stres, przeciążenie, lęk i strach przed pominięciem.

Odkryto, że wśród negatywnych skutków ubocznych, te związane z informacją - zarówno uczucie przeciążenia informacją, jak i strach przed jej utratą - okazały się szczególnie szkodliwe dla dobrego samopoczucia, zarówno bezpośrednio, jak i poprzez zwiększenie ogólnego stresu związanego z pracą cyfrową.

- Nadmiar informacji przepływających przez kanały, takie jak e-mail, intranet lub narzędzia do współpracy, może sprawić, że pracownicy będą się martwić o utratę jakichś danych, a także ulegną przeciążeniu, gdy będą starać się nadążyć. Aby pomóc ludziom poradzić sobie z przytłoczeniem informacją, warto optymalizować zarządzanie danymi i wspierać umiejętności pracowników w tym zakresie - radzi Marsh.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy