Strona głównaPracaBycie ciągle zajętym - współczesny objaw sukcesu?

Bycie ciągle zajętym - współczesny objaw sukcesu?

Dawno minęły czasy, kiedy życie w materialnym dostatku i długi wolny czas oznaczały prestiż. Teraz najczęściej osoby zapracowane, a nawet przepracowane, są uznawane za mające wysoki status społeczny.
Bycie ciągle zajętym - współczesny objaw sukcesu? [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
„Sprawdziliśmy, w jaki sposób sygnalizowanie bycia zajętym w wpływa na postrzeganie statusu w oczach innych ludzi" piszą uczeni z Columbia University oraz Harvard University. „Odkryliśmy, że im bardziej nasilona jest nasza wiara w to, że ludzie mają szansę na sukces w związku z ciężką pracy, tym większa jest tendencja do uznawania, że osoby, które rezygnują z wypoczynku i ciągle pracują, mają wyższą pozycję", dodają badacze.

Pokolenie temu Amerykanie o wysokim statusie mogli cieszyć się życiem korzystając z długiego czasu wolnego, dzisiaj zaś raczej ludziom z otoczenia, że „nie mają życia" lub bardzo potrzebują .

Porównano opinie ludzi głównie z Włoch i USA. Pracowitość i bycie zajętym wiąże się z wysokim statusem wśród Amerykanów, tymczasem dla Włochów jest inaczej - oni ciągle postrzegają spokojne życie jako reprezentatywne dla wysokiego statusu.

Co więcej, pokazano też, że określone produkty i usługi są reklamowane tak, by kojarzyły się z byciem zajętym i z wyższym .

„Przekonania ludzi na temat mobilności społecznej są psychologicznie napędzane przez przekonanie, że ludzie zapracowani posiadają pożądane cechy, co w efekcie sprawia, że są postrzegani jako nieliczni i poszukiwani", wnioskują uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy