Strona głównaPracaBrak równowagi między pracą i domem zagraża zdrowiu serca

Brak równowagi między pracą i domem zagraża zdrowiu serca

W nowym badaniu sprawdzono, jaki wpływ ma na stan zdrowia niemożność pogodzenia obowiązków zawodowych i domowych. Okazuje się, że skutkuje to stresem, a później zagrożeniem dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Brak równowagi między pracą i domem zagraża zdrowiu serca
Bez względu na to, czy zaniedbuje się sferę prywatną z powodu wymagającej pracy, czy sferę zawodową w wyniku wielu obowiązków domowych, niekorzystnie odbija się to na zdrowiu.

Uczeni z Uniwersytetu w São Paulo wskazują, że osoby doświadczające podwyższonego częściej chorują na choroby sercowo-naczyniowe. Częstym źródłem tego zwiększonego stresu z kolei jest niezdolność do utrzymania równwagi pomiędzy pracą a rodziną.

Do badań zaproszono ponad 11 tysięcy aktywnych zawodowo osób w wieku 34-74 lata. Uczestnicy wypełnili dokładne kwestionariusze, które pozwoliły zmierzyć wpływ pracy na życie rodzinne i odwrotnie. Ponadto u wszystkich sprawdzono zdrowie serca za pomocą badań klinicznych i oceny wpływu wskaźników stanu zdrowia, takich jak: palenie papierosów, BMI, rodzaj stosowanej diety, poziom aktywności fizycznej, poziom cholesterolu oraz cukru we krwi i ciśnienie krwi.

Odkryto, że najsłabsze zdrowie układu sercowo-naczyniowego miały kobiety, które zmagały się z częstymi i nasilonymi konfliktami na linii praca-dom. Według ekspertów przewlekły stres ma tak niszczące działanie na nasz układ krążenia - wywołuje nasilające się z czasem w organizmie, które mają negatywny wpływ na ważne dla wskaźniki, w tym nadmierne ciśnienie czy zbyt duża ilość .

Wcześniejsze badania również pokazały, że brak równowagi między wspomnianymi sferami życia skutkuje znacznie podwyższonym poziomem stresu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W tych testach to kobiety okazały się być bardziej narażone na efekty problemów z pogodzeniem życia prywatnego i zawodowego, niemiej - jak mówią eksperci - negatywne konsekwencje takiego pełnego napięć i problemów codziennego funkcjonowania odczuwają obie płcie.

Wyniki badań są dostępne w Journal of the American Heart Association.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy