Strona głównaPracaBezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników

Bezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników

Bezrobocie w sierpniu wyniosło 5,8 proc. i było o 0,1 pkt proc. niższe niż w lipcu – szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Spadek bezrobocia pomiędzy lipcem i sierpniem był również obserwowany we wcześniejszych latach.
Bezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników [Fot. auremar - Fotolia.com] Sytuacja na stabilizuje się. Osoby, które chciały i mogły podjąć pracę zostały zatrudnione, zaś pozostali klienci powiatowych urzędów pracy to osoby de facto bierne zawodowe. Znacząca liczba wakatów zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy świadczy o występujących nadal problemach z pozyskaniem przez pracodawców.

Z uwagi na fakt, iż wartość wskaźnika bezrobocia zależy zarówno od liczby osób zatrudnionych jak i zarejestrowanych jako bezrobotne – z szczegółową oceną sytuacji należy wstrzymać się do opublikowana danych dotyczących liczby bezrobotnych. Na spadek stopy bezrobocia może mieć również wpływ obniżenie się liczby .

Nadal utrzymuje się, charakterystyczne dla Polski, zróżnicowanie terytorialne – największy odsetek bezrobotnych jest w województwie warmińsko – mazurskim, najmniejszy w województwie pomorskim. Analizując zmiany wartości wskaźnika w województwach – w 13 z nich nie zmienił się, w 2 odnotowano nieznaczny spadek bezrobocia (0,1 pp), a w jednym – niewielki wzrost.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy