Strona głównaPracaBezrobocie nadal spada

Bezrobocie nadal spada

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec sierpnia 2017 r. wyniosła w kraju 7,0 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do sierpnia ubiegłego roku odnotowano spadek stopy bezrobocia o 1,4 punktów procentowych.
Bezrobocie nadal spada [Fot. Eyematrix - Fotolia.com] W II kwartale 2017 r. wartość współczynnika aktywności zawodowej ludności w wieku produkcyjnym (18-59/64 lata) w Polsce wyniosła 76% i w porównaniu do II kwartału wzrosła o 1 p. p.

Wskaźnik osób w wieku produkcyjnym wyniósł w II kwartale 2017 r. 72,1%i wzrósł o 1,8 p.p. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

W końcu sierpnia br. w urzędach pracy zarejestrowanych były 1 mln 136,1 tys.bezrobotnych, w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku odnotowano spadek o 210,7 tys. (tj. o 15,6%).

Nadal utrzymują się jednak niekorzystne cechy polskiego rynku pracy, takie, jak:
  • znaczne zróżnicowanie terytorialne widoczne zarówno na poziomie województw, jak i powiatów. Różnica w stopie bezrobocia pomiędzy skrajnymi województwami wyniosła w końcu sierpnia br. 7,9 p. p. (wielkopolskie 4,1%, warmińsko-mazurskie 12,0%). W przypadku powiatów najniższą wartość stopy bezrobocia zanotowano w m. Poznań (1,7%), a najwyższą w powiecie szydłowieckim (25,9%).
  • niekorzystna struktura bezrobocia: co drugi bezrobotny długotrwale pozostaje bez pracy (w końcu sierpnia br. 55,5%), 1/3 spośród bezrobotnych to osoby bez , a co piąty bezrobotny nie posiada doświadczenia zawodowego. Wzrósł także udział osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia (z poziomu 27,7% w końcu sierpnia 2016 r do poziomu 28,4% w końcu sierpnia br.) pomimo spadku ich liczby o 50,5 tys. do poziomu 323,1 tys.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X