Strona głównaPracaBaby boomers chcą pracować na emeryturze

Baby boomers chcą pracować na emeryturze

Praca na emeryturze? Dotychczas odpowiedź na to pytanie była tylko jedna: „nawet nie ma o tym mowy"! Amerykanie pracowali zwykle do 65. lat, a następnie chętnie zasiadali w swoim ulubionym fotelu i korzystali z uroku zasłużonego odpoczynku. To się jednak zmienia, baby boomers rzadko decydują się na standardową emeryturę, częściej szukają możliwości dodatkowego zarobku.
Seniorzy poszukują dodatkowej pracy
Obecnie dojrzali mieszkańcy USA, zarówno z pokolenia baby boomers, jak i starsi, przesuwają czas emerytury. Badania przeprowadzone przez NCOA (National Council on Aging) w Stanach Zjednoczonych wykazały, że jeden na trzech Amerykanów w wieku powyżej 65 lat pracuje przynajmniej na pół etatu.

Trend ten wzrasta wraz ze zbliżaniem się przedstawicieli baby boomers do wieku emerytalnego. Z badań przeprowadzonych przez AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów) wynika, że:

- 80% baby boomers zamierza podjąć jakąś formę aktywności zawodowej w wieku emerytalnym;
- tylko 7% obywateli z pokolenia baby boomers chce pracować w pełnym wymiarze godzin w wieku emerytalnym;

- 55% baby boomers zadeklarowało, że będą kontynuowali pracę w niepełnym wymiarze godzin, by zwiększyć swoje dochody lub też ze względu na fakt, iż aktywność zawodowa sprawia im przyjemność;

- 15% przedstawicieli pokolenia baby boomers w wieku emerytalnym zamierza otworzyć własny biznes.

Dlaczego baby boomers chcą pracować dłużej?

Różne są powody, dla których baby boomers planują dłużej zostać aktywni zawodowo. Autorzy badania zgrupowali odpowiedzi respondentów w czterech kategoriach:

- pieniądze; szansa na zwiększenie dochodów stanowi jedną z głównych przyczyn przedłużenia pracy. Dodatkowe zarobki pozwalają na korzystanie z towarów luksusowych i rozrywek, na które nie mogliby sobie pozwolić jedynie z emerytury. Poza tym czują się bezpieczniej, dzięki wyższym dochodom mogą korzystać z szerszej oferty medyczno-opiekuńczej.

- miłość; niektórzy po prostu nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Szczególnym „uczuciem" darzą swoje zajęcie ci, którzy wykonują kreatywne zajęcie i cieszą się dużą autonomią. Przedsiębiorcy, pisarze, artyści - dla nich praca stanowi zwykle niezbywalną część życia. Niektórzy pozostają aktywni zawodowo, bo są zadowoleni z dotychczasowego modus vivendi.

- przyjaciele; dla ludzi towarzyskich praca to głównie interakcje z innymi; aktywność zawodowa stanowi możliwość poznawania nowych ludzi i pielęgnowania przyjaźni.

- strach; niektórzy ludzie są tak zaangażowani w swoją aktywność zawodową, że robią wszystko, aby opóźnić emeryturę i odsunąć konieczność zmian. Trudno im zaakceptować nowy styl życia, wolą pozostać przy dotychczasowym i oddalić przymus przystosowania się do nowego status quo. Jeśli nie mają dokładnego planu na emeryturę, chętnie pozostają w pracy jak najdłużej jest to możliwe.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy