Strona głównaPraca6 rzeczy, które ludzie sukcesu robią inaczej niż pozostali

6 rzeczy, które ludzie sukcesu robią inaczej niż pozostali

Zadajesz sobie pytanie, dlaczego niektórzy koledzy z podwórka czy znajomi ze studiów robią imponującą karierę? Może mieli inwestujące w ich rozwój bardzo troskliwe rodziny, są genialni, a może po prostu im się poszczęściło? Owszem, czynników pomyślności jest wiele. Okazuje się jednak, że ludzie sukcesu zwykle odznaczają się kilkoma przymiotami, które - jak się uważa - w najwyższym stopniu odpowiadają za największe osiągnięcia.
6 rzeczy, które ludzie sukcesu robią inaczej niż pozostali [© Anatoly Tiplyashin - Fotolia.com] Ludzie sukcesu zwykle:

Stawiają sobie precyzyjne cele

Powodzenie danego przedsięwzięcia w niemałej mierze zależy od precyzji stawianych sobie celów. Przykładowo, nie warto planować „w najbliższym czasie trochę schudnę", ale „w ciągu najbliższego miesiąca zrzucę dwa kilogramy", zamiast obiecywać sobie „będę się wysypiał/a", lepiej określ „zamierzam spać do 9.30". Trzeba sprecyzować, czego się oczekuje, bo wówczas można jasno ocenić rezultaty podjętego wysiłku - czy udało się zrealizować zamierzenie, czy też poniosło się porażkę.

Nie szukają wymówek

Wielu ludzi oddając się marzeniom, po krótkim okresie euforii, zaczyna przywoływać kolejne trudności, które nie pozwalają realizować planów. W ten sposób sami torpedują swoje aspiracje i nawet nie podejmują wysiłku ich urzeczywistnienia zakładając komplikacje i niemożliwe do przezwyciężenia problemy. Ludzie tymczasem są proaktywni i starają się pokonywać przeszkody mając na względzie upragniony .

Nie poddają się

Nie jest prawdą, że słynni aktorzy, naukowcy, politycy mieli życie „usłane różami" i wszystko im się udawało. Przykład? Bardzo proszę: pracował niegdyś jako mleczarz, Noam Chomsky (słynny filozof) zmagał się w dzieciństwie z antysemickimi szykanami, wychowywała się w biednej rodzinie i była wykorzystywana seksualnie, Beata Pawlikowska walczyła niegdyś z anoreksją i bulimią, a także próbowała popełnić samobójstwo. Mimo wszystko mieli odwagę snuć i realizować ambitne plany. Co więcej, nawet jeśli nie wszystko się udało, warto było podążać za kolejnymi szansami. Ci, którym się udało, nie skupiają się na porażkach, ale koncentrują się na tym, co dobrego może przynieść przyszłość.

Mają pozytywne nastawienie

Słyszałeś/aś o ćwiczeniu polegającym na wizualizowaniu takich sytuacji, których oczekujemy i na które mamy nadzieję? Oczywiście sama wizja nie ukształtuje przyszłości, ale z badań wynika, że ci, którzy „układają w głowie" pomyślny przebieg przyszłych wydarzeń, mogą liczyć na większe prawdopodobieństwo ich urzeczywistnienia. Dzieje się tak dlatego, że nasz umysł - kiedy ma do dyspozycji konkretne wskazówki i obrazy - działa tak, by je realizować. Wiara w siebie i powodują, że łatwiej jest osiągać sukcesy.

Przystępują do działania

Chcesz coś osiągnać? Zacznij działać w tym kierunku. Jeśli zamierzasz nauczyć się nowego języka obcego, już dziś sprawdź dostępne kursy i polecane materiały. Chcesz dostać awans? Przeczytaj w firmowych dokumentach, jakie warunki musisz spełnić i zacznij je realizować punkt po punkcie. Nie musisz mieć doktoratu z fizyki kwantowej, ani IQ wymaganego do członkostwa w Mensie, by móc poszczycić się ciekawymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Niczego nie zmienisz, jeśli nie zaczniesz działać. Wiedza i inteligencja są bezużyteczne w osiągnięciu celu bez podjęcia konkretnych kroków.

Zachowują równowagę między pracą a życiem prywatnym

Jeśli za sukces uznać prowadzenie szczęśliwego, spełnionego życia, konieczne jest wypracowanie równowagi miedzy różnymi jego sferami. Ludzie poproszeni o określenie, co chcieliby osiągnąć, odpowiadają zazwyczaj: „szczęśliwie się zakochać", „zarabiać pieniądze", „spędzać czas z rodziną", „mieć dobrą pracę", „urzeczywistnić marzenia". Problem polega na tym, że zwykle wybierają jeden, dwa punkty z listy zaniedbując resztę. Tymczasem warto zadbać o wszystko co, co postrzegamy jako ważne, tylko wtedy można liczyć na poczucie spełnienia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy