Strona g³ównaPracaUpa³y a obowi±zki pracodawcy wzglêdem pracowników

Upa³y a obowi±zki pracodawcy wzglêdem pracowników

Upa³y mog± zdezorganizowaæ funkcjonowanie firmy, a na pewno maj± wp³yw na sposób i jako¶æ pracy zatrudnionych w niej osób. Jak mo¿na usprawniæ dzia³anie przedsiêbiorstwa w lecie, a wiêc jak zorganizowaæ pracê w trakcie upa³ów? Przeczytaj i dowiedz siê, jakie obowi±zki spoczywaj± wtedy na pracodawcy.
Upa³y a obowi±zki pracodawcy wzglêdem pracowników [© Cyril Comtat - Fotolia.com] Czy praca w upale to praca w szczególnych warunkach?

Definicjê szczególnych warunków pracy znajdziemy w art. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nim:

Art. 3. 1. Prace w szczególnych warunkach to prace zwi±zane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mog± z du¿ym prawdopodobieñstwem spowodowaæ trwa³e uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach ¶rodowiska pracy, determinowanych si³ami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania ¶rodków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiaj± przed pracownikami wymagania przekraczaj±ce poziom ich mo¿liwo¶ci, ograniczony w wyniku procesu starzenia siê jeszcze przed osi±gniêciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniaj±cym ich pracê na dotychczasowym stanowisku; wykaz prac w szczególnych warunkach okre¶la za³±cznik nr 1 do ustawy(...).

Definicjê ustawow± rozszerzaj± przepisy rozporz±dzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 26 wrze¶nia 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP. Zgodnie z nimi prac± w szczególnie uci±¿liwych warunkach jest wykonywana:
  • na otwartej przestrzeni przy temperaturze ponad 25°C,
  • w pomieszczeniach zamkniêtych przy temperaturze ponad 28°C.
Jak widaæ, jest uznawana za pracê w warunkach szczególnych. W zwi±zku z tym na ci±¿± okre¶lone obowi±zki

Praca podczas upa³ów a obowi±zki pracodawcy

Jak mówi § 112 rozporz±dzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 26 wrze¶nia 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeñstwa i higieny pracy w typowych, normalnych warunkach pracy pracodawca powinien dostarczaæ osobom, które zatrudnia, zdatn± do picia. Jej ¼ród³o powinno byæ usytuowane w takim miejscu, by ka¿dy pracownik móg³ swobodnie i bez trudu z niego skorzystaæ. Warto zwróciæ uwagê tak¿e na samo pojêcie wody zdatnej do picia - oznacza ono wodê przebadan± pod wzglêdem higieniczno-sanitarnym i nadaj±c± siê do spo¿ywania przez ludzi, co potwierdzi³a Pañstwowa Inspekcja Sanitarna. Je¿eli woda z wodoci±gów nie zosta³a uznana za zdatn± do picia, szef ma obowi±zek dostarczyæ inne napoje.

Podobnie jest w przypadku wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Wi±¿e siê to ze zmianami fizjologicznymi w organizmie, wiêc pracownicy powinni otrzymaæ zimne napoje wzbogacone o sole mineralne i witaminy.

W ¿adnym akcie prawnym ustawodawca nie wskaza³ innych obowi±zków pracodawcy w zwi±zku z upa³ami, mo¿e on jednak uregulowaæ tê kwestiê samodzielnie, na przyk³ad w regulaminie zak³adu pracy. Mo¿e to byæ zarz±dzenie przerw w wykonywaniu przez pracowników obowi±zków, zmiana godzin pracy lub dostarczenie nakryæ g³owy (je¶li praca odbywa siê poza budynkiem) b±d¼ klimatyzatorów czy te¿ wiatraków, je¿eli praca odbywa siê w biurze.

Odpowiedzialno¶æ pracodawcy za niedope³nienie obowi±zków

W przypadku sporów dotycz±cych pracy podczas upa³ów, to pracodawca musi udowodniæ, ¿e nie mia³y miejsca temperatury, nak³adaj±ce na niego dodatkowe obowi±zki - to on wed³ug przepisów prawa jest zobowi±zany do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy. Oznacza to, ¿e dostarczenie napojów nie powinno byæ spowodowane ich wnioskiem - pracodawca sam powinien to zrobiæ. Odpowiedzialno¶æ za zaniedbanie tego obowi±zku zawiera art. 283 § 1 kodeksu pracy:

Art. 283 § 1 Kto, bêd±c odpowiedzialnym za stan bezpieczeñstwa i higieny pracy albo kieruj±c pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeñstwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 z³ do 30 000 z³ (...).

Praca podczas upa³ów - odpowiedzialno¶æ pracownika

Równie¿ pracownik ma obowi±zki zwi±zane z prac± podczas upa³ów, zw³aszcza je¶li wykonuje pracê w warunkach szczególnie niebezpiecznych i podwy¿szonej temperaturze powietrza. Najwa¿niejszym z nich jest ocena zdolno¶ci psychofizycznych do wykonywania obowi±zków pracowniczych w panuj±cej temperaturze. Najpe³niej okre¶la to art. 210 §1 kodeksu pracy:

Art. 210 §1 W razie gdy warunki pracy nie odpowiadaj± przepisom bezpieczeñstwa i higieny pracy i stwarzaj± bezpo¶rednie zagro¿enie dla zdrowia lub ¿ycia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeñstwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymaæ siê od wykonywania pracy, zawiadamiaj±c o tym niezw³ocznie prze³o¿onego.

Co szczególnie istotne, powstrzymanie siê od pracy we wskazanych wy¿ej warunkach nie mo¿e powodowaæ zmniejszenia wynagrodzenia za ten czas.

wFirma.pl

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwañ Ludzi Zaginionych
  • Umieraæ po ludzku
  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Oferty pracy