Strona głównaPracaSzef-tyran niszczy nam zdrowie. Stres w pracy a układ krążenia

Szef-tyran niszczy nam zdrowie. Stres w pracy a układ krążenia

Praca z niekompetentnym czy zastraszającym szefem nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Spędzamy w pracy co najmniej jedną trzecią doby, więc atmosfera w niej panująca znacząco oddziałuje na nasze samopoczucie: i fizyczne, i psychiczne.
Szef-tyran niszczy nam zdrowie. Stres w pracy a układ krążenia
Praca z przełożonym o niskich komeptencjach merytorycznych czy moralnych naraża nas na zaburzenia pracy , wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

Niepewność w pracy, zastraszanie i presja ze strony szefa, a w niektórych przypadkach nawet groźba przemocy fizycznej oraz molestowanie i - na takie sytuacje narażonych jest wielu pracowników. To z kolei skutkuje u nich nie tylko niechęcią do , ale i zaburzeniami psychicznymi oraz problemami ze zdrowiem fizycznym.

Stres związany z pracą dotyka miliony pracowników na całym świecie.
Szacuje się, że dwie trzecie Amerykanów potrzebuje pomocy z powodu nadmiaru stresu - mówią eksperci. 54 poc. badanych martwi się poziomem stresu w życiu codziennym; a 62 proc. uważa, że praca ma znaczący wpływ na ilość doświadczanego - połowa z nich przyznaje, że jest zestresowana bardziej przez pracę niż przez problemy rodzinne i martwi się kłopotami zdrowotnymi spowodowanymi stresem. Najczęstsze stresory to niepewność zachowania pracy, zbyt duże obciążenie zawodowe, niewystarczające zarobki i wreszcie - jedne z najsilniej wywołujących stres czynników - nieprzyjemna atmosfera w pracy, w tym nieuprzejmy czy uciążliwy przełożony.
W badaniach wzięli udział pracownicy ze Szwecji, Finlandii, Niemczech, Polski i Włoszech. 25 proc. mężczyzn, którzy skarżyli się na swojego szefa, cechowało się istotnie wyższym ryzykiem chorób serca. To nie wszystko - zwolenienia chorobowe znacznie częściej brali pracownicy obojga płci, którzy byli niezadowoleni ze swoich szefów. Liczba dni urlopu zrowotnego choroby wydaje się mieć związek z zachowaniem menedżera, niezależnie od ogólnego stanu zdrowia pracowników. Oznacza to, że taki urlop jest wykorzystywany do walki ze stresem wywoływanym postępowaniem przełożonego, mówią autorzy badań. Wysoki, przedłużający się stres z kolei oznacza wyższe zagrożenie problemami z ukłądem krążenia, w tym z sercem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:40:35, 31-01-2019 ~gość: 5.173.232.xxx

    Dlatego jeśli nie ma się wyjścia to trzeba organizm wspomagać. Ni ekażd chce odrazu leciec do psychiatry a działac trzeba. Ja wiele rzeczy próbowalem i wiem,że nie wolno używać środków typowo wyciszająco nasennych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy