Strona głównaPracaPracoholizm prowadzi do zaburzeń psychicznych

Pracoholizm prowadzi do zaburzeń psychicznych

Podobno od wszystkiego można się uzależnić i choć najczęściej nałogi związane są z określonymi używkami, także sposób spędzania czasu i pewne zachowania zyskują taki charakter, w tym praca. Okazuje się, że pracoholizm nie tylko sam w sobie może stanowić problem, ale także wiązać się z kłopotami psychicznymi.
Pracoholizm prowadzi do zaburzeń psychicznych [Fot. vchalup - Fotolia.com] Wśród pracoholików częściej diagnozuje się: , zaburzenia nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) i , ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii.

W badaniach wzięło udział 15 tysięcy osób. Na podstawie informacji dotyczących długości czasu poświęcanego na pracę oraz kwestionariuszy oceniających poziom określonych zaburzeń, ustalono m. in., że aż jedna trzecia pracoholików cierpi na ADHD w porównaniu do 13 proc. ludzi pracujących standardową ilość godzin. Co więcej, 26 procent najdłużej pracujących wykazywało objawy obsesyjno-kompulsyjne, tymczasem takie symptomy odnotowano u 9 procent tych, którzy mieli lepszą równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.

To nie wszystko. Pracoholicy znacznie częściej niż przeciętni pracownicy cierpieli na zaburzenia lękowe (34 proc. versus 12 proc.). Poza tym większy odsetek pierwszych z wymienionych miał depresję (9 versus 3 proc.).

Jak uważają badacze, być może geny są odpowiedzialne za związek pomiędzy pracoholizmem i , być może zaś uzależnienie od pracy samo w sobie przyczynia się do rozwoju problemów psychicznych - lub odwrotnie kłopoty te sprzyjają . Autorzy zastrzegają, że potrzebne są dalsze badania, by to sprawdzić, co o tyle stanowi kłopot, że sam pracoholizm nie jest jeszcze dobrze przeanalizowany, a część psychologów i psychiatrów w ogóle nie uważa tego za uzależnienie.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie PLoS One.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć