Strona głównaPracaPraca za biurkiem chroni przed demencją?

Praca za biurkiem chroni przed demencją?

Ludzie, którzy pracują na stanowiskach wymagających mniejszej aktywności fizycznej - np. przy biurku - są mniej narażeni na osłabienie zdolności poznawczych w późniejszym czasie niż osoby, których obowiązki wymagają używania siły fizycznej.
Praca za biurkiem chroni przed demencją? [fot. reallywellmadedesks from Pixabay]
Brak aktywności fizycznej i ćwiczeń to istotne czynniki ryzyka różnych schorzeń, w tym zaburzeń poznawczych, takich jak problemy z pamięcią i koncentracją. Jednak dowody na to, na ile wysiłek fizyczny chroni przed spadkiem funkcji poznawczych, często są niejednoznaczne.

Naukowcy z University of Cambridge przeanalizowali dane 8,5 tys. ludzi, którzy na początku badania byli w wieku 40-79 lat i mieli różne pochodzenie społeczno-ekonomiczne oraz wykształcenie. Oddzielono aktywność fizyczną podczas pracy i wypoczynku, aby sprawdzić, czy są związane z późniejszym stanem .

Uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą zdrowia i stylu życia, w tym podali informacje o poziomie aktywności fizycznej zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Przeszli też badanie stanu zdrowia. Po 12 latach wypełnili serię testów, które mierzyły różne elementy funkcji poznawczych, w tym: , uwagę, szybkość przetwarzania wzrokowego oraz zostali poddani sprawdzianowi umiejętności czytania, który jest podobny do testów IQ.

Jak odkryto:
  • Osoby o niskich kwalifikacjach częściej wykonywały pracę wymagającą aktywności fizycznej, ale rzadziej były aktywne fizycznie poza pracą;
  • Praca, w której wysiłek fizyczny nie był potrzebny (zazwyczaj praca przy biurku) wiązała się z niższym ryzykiem osłabienia funkcji poznawczych, niezależnie od poziomu wykształcenia. Ludzie pozostający w tego typu pracy przez cały okres badania, najczęściej znajdowali się w 10 proc. tych osób, które najlepiej wypadły w testach.
  • Ludzie wykonujące pracę fizyczną mieli prawie trzykrotnie wyższe ryzyko osłabienia zdolności poznawczych niż pozostali.
- Nasza analiza wskazuje, że związek między aktywnością fizyczną i zdolnościami poznawczymi nie jest prosty. Jakkolwiek regularna aktywność daje istotne korzyści dla ochrony przed wieloma chorobami przewlekłymi, inne czynniki mogą odgrywać rolę w jej wpływie na osłabienie funkcji poznawczych - mówi Shabina Hayat z University of Cambridge.

- Ludzie wykonujący pracę wymagającą niskiej - zazwyczaj pracę biurową - osiągali lepsze wyniki w testach poznawczych, niezależnie od wykształcenia. Wydaje się więc, że ponieważ praca biurowa jest trudniejsza intelektualnie niż praca fizyczna, może oznaczać ochronę przed osłabieniem poznawczym - dodaje Hayat.

Nie można jednak uznać po prostu, że aktywność fizyczna w czasie wolnym i praca przy biurku chronią przed zaburzeniami kognitywnymi. Według ekspertów, aby odpowiedzieć na to pytanie, potrzebne są dalsze analizy dotyczące związku aktywności fizycznej z funkcjami poznawczymi, zwłaszcza obejmujące nierówności między grupami społeczno-ekonomicznymi oraz oddziaływanie niższego .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy