Strona głównaPracaPraca na zmiany niebezpieczna dla serca

Praca na zmiany niebezpieczna dla serca

Godziny pracy odbiegające od naturalnego zegara biologicznego danej osoby przekładają się na wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe.
Praca na zmiany niebezpieczna dla serca
Każda godzina, w której harmonogram nie był zsynchronizowany z zegarem biologicznym pracownika, oznaczała wzrost ryzyka - mówi dr Sara Gamboa Madeira z Uniwersytetu w Lizbonie.

Co najmniej 20 proc. europejskich pracowników pracuje w nietypowych godzinach lub na zmiany, a coraz więcej badań wiąże to ze szkodliwymi skutkami sercowo-naczyniowymi.
Wszyscy mamy wewnętrzny . Niektórzy są „skowronkami" i najbardziej czujni oraz produktywni pozostają wczesnym rankiem, a senni wieczorem. Inni z kolei to „sowy" i u nich rzecz ma się odwrotnie, jeśli chodzi o pory najaktywniejszego funkcjonowania. Większość populacji jednak znajduje się pomiędzy. Niezgodność dobowa zaś ma miejsce, gdy istnieje rozbieżność między tym, czego chce twoje ciało (np. zasnąć o 22:00) a tym, czego wymagają od ciebie obowiązki społeczne (np. praca do północy) - wyjaśnia dr Gamboa Madeira.
Im znaczniejsza była rozbieżność między naturalnym zegarem dobowym i godzinami pracy, tym uczestnicy mieli wyższe poziomy cholesterolu i nadciśnienia, a to są główne czynniki chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Sama w sobie pora pracy skutkowała takimi zaburzeniami, ponieważ pod uwagę wzięto także inne czynniki mające wpływ na stan układu krążenia, w tym: wiek, płeć, wykształcenie, etc.

Każda godzina rozbieżności pomiędzy „osobistym zegarem" i czasem pracy oznaczała o 31 proc. większe zagrożenie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Jak ocenia dr Gamboa Madeira, to niedopasowanie naturalnego funkcjonowania i pracy zmianowej może częściowo wyjaśniać związek między czasem obowiązków zawodowych i szkodliwymi skutków dla zdrowia serca.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy