Strona głównaPracaPłaca minimalna 2019: polscy przedsiębiorcy nie czekają na wyższą płacę minimalną. Płacą lepiej

Płaca minimalna 2019: polscy przedsiębiorcy nie czekają na wyższą płacę minimalną. Płacą lepiej

Wzrost płacy minimalnej o 120 zł.? Sektor prywatny systematycznie podnosi płace nie oglądając się na nowe rozporządzenia. Polscy przedsiębiorcy płacą wyższe wynagrodzenia niż reszta podmiotów gospodarczych. Tak wynika z najnowszego raportu „Przedsiębiorca odczarowany” Polskiej Rady Biznesu.
Płaca minimalna 2019: polscy przedsiębiorcy nie czekają na wyższą płacę minimalną. Płacą lepiej  [Fot. whitelook - Fotolia.com] Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło niedawno propozycję na rok 2019, która przewiduje wzrost do 2220 złotych oraz podniesienie minimalnej stawki godzinowej z obowiązujących obecnie 13,70 złotych do 14,50 złotych brutto za godzinę pracy. To wzrost o 5,7 proc. W ten sposób rząd chce wpływać na politykę płacową pracodawców w kierunku podnoszenia wynagrodzeń. Dynamika wzrostu płac przekroczyła 6 proc. i nie słabnie. Na tym tle najlepiej wypadają polscy przedsiębiorcy, którzy płacą więcej niż pozostałe podmioty gospodarcze.

„Prywaciarz” płaci więcej

Dziś płaca minimalna dotyczy około 1,5 miliona osób zatrudnionych w polskiej gospodarce. Zgodnie z liczbami podawanymi przez GUS, to 13 proc. na etatach. Skalę projektowanej podwyżki krytykują m.in. niektóre środowiska pracodawców. Tymczasem zdecydowana większość przedsiębiorców stale podnosi wysokość wynagrodzeń nie oglądając się na płacę minimalną. W ubiegłym roku o 6 proc. Wszystko wskazuje na to, że i w bieżącym roku trend utrzyma się na podobnym poziomie.

Jak pokazuje ostatni raport Polskiej Rady Biznesu „Przedsiębiorca odczarowany” polscy przedsiębiorcy są zdecydowanie najhojniejszą grupą . Opierając się na danych za rok 2016 raport pokazał, że polski przedsiębiorca płaci o 274 złote więcej niż wynosiła średnia dla całej gospodarki. Warto też dodać, że licząc według liczby etatów polscy przedsiębiorcy zatrudniają 3,9 mln osób, co stanowi około 30 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce i aż 57 proc. zatrudnionych we wszystkich przedsiębiorstwach i dwukrotnie więcej niż korporacje międzynarodowe.
Te dane pokazują, jak nieprawdziwy i krzywdzący jest wciąż żywy stereotyp o „prywaciarzu” – polskim przedsiębiorcy, który wypracowuje zysk kosztem niskich pensji. I Trzeba tutaj zaznaczyć, że polscy przedsiębiorcy to w znakomitej większości małe firmy – mówi wiceprezes Polskiej Rady Biznesu Marian Owerko.

Konkurencja wymusza podwyżki

W założeniu płaca minimalna ma za zadanie chronić portfele zwłaszcza pracowników w najsłabiej opłacanych branżach – prostych usług, produkcji czy handlu. Jednak odnosząc się do raportu, to branże w których najczęściej lokuje się działalność polskich przedsiębiorców. Jak pokazuje raport „Przedsiębiorca odczarowany” PRB największa liczba rodzimych firm działa w branżach związanych z handlem, budownictwem, przetwórstwem przemysłowym, hotelarstwem i gastronomią. Zaledwie 8,3 proc. jest związanych z wysokopłatnymi usługami specjalistycznymi. Co pokazuje, że Polscy przedsiębiorcy kierują się oczekiwaniami rynkowymi, które jak wynika z oficjalnych statystyk stale rosną. W sytuacji mocnej konkurencji rynkowej przedsiębiorcy od dawna muszą odpowiadać na oczekiwania płacowe pracowników.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy