Strona głównaPracaJeśli jesteś niedecyzyjny/a w pracy i doświadczasz w niej stresu, czeka cię krótsze życie

Jeśli jesteś niedecyzyjny/a w pracy i doświadczasz w niej stresu, czeka cię krótsze życie

Jeśli nie masz wielkiego wpływu na swoją pracę, tj. nie możesz w niej podejmować decyzji, i jeśli twoje zajęcie jest stresujące, masz wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci.
Jeśli jesteś niedecyzyjny/a w pracy i doświadczasz w niej stresu, czeka cię krótsze życie [Praca, © Picture-Factory - Fotolia.com] Wspomniane problemy w pracy mają istotny wpływ na zdrowie i mogą zmniejszyć szanse na , uważają uczeni z Indiana University w Bloomington i Bethany Cockburn University of Iowa w Iowa City. Badacze sądzą, że autonomiczne zaangażowanie w pracy pomaga .

Uczeni przeanalizowali różne wskaźniki dotyczące życia zawodowego i odkryli, że część z nich pomaga przewidzieć, jakie dana osoba ma szanse na długie życie. Pod uwagę wzięto m. in.: ilość pracy, czas spędzony pod presją, poziom i długość wysokiej , sposób sprawowania kontroli przez przełożonych, zakres decyzji podejmowanych przez pracowników. Okazało się, że stresujące zadania mają negatywne konsekwencje dla zdrowia pracowników, a w połączeniu z małą swobodą decyzyjną szkodliwy efekt był wzmocniony.

W ramach badań przez siedem monitorowano lat 2.363 pracowników. Ustalono, że ci, którzy mieli stresującą pracę i o niewielu rzeczach mogli w niej decydować, cechowali się o 15,4 proc. wyższym ryzykiem śmierci w porównaniu do tych, w pracy których wskaźniki te były słabsze. Autonomia w sferze zawodowej jest bardzo istotna - osoby intensywnie pracujące, ale cieszące się większą decyzyjnością, miały 34 proc. niższe prawdopodobieństwo niż mniej , ale niezbyt zaangażowani pracownicy.

Skąd taki efekt? Być może osoby zmotywowane, choć zestresowane, lepiej o siebie dbają niż ci, którzy maja niewiele do powiedzenia w swojej spokojniejszej pracy. Okazało się np., że ludzie o niższym poziomie stresu, ale i niższej autonomii, mieli średnio wyższy wskaźnik masy ciała niż pozostali.

Dobrze byłoby, mówią autorzy badań, gdyby pracownicy byli jak najbardziej niezależni - by mogli w jak największym zakresie stawiać własne cele o ustanawiać harmonogramy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć