Strona głównaPracaPracujesz w nadgodzinach? Bardziej grozi ci nadciśnienie

Pracujesz w nadgodzinach? Bardziej grozi ci nadciśnienie

Jeśli zostajesz w pracy po godzinach, możesz nie tylko mieć pewne problemy w życiu prywatnym, ale też odbija się to na twoim zdrowiu. Kilka ponadmiarowych godzin w tygodniu może podnieść ciśnienie krwi.
Pracujesz w nadgodzinach? Bardziej grozi ci nadciśnienie [fot.  Jana Vejražková z Pixabay]
Według nowego kanadyjskiego badania w pracy oznaczają wyższe ryzyko .

Badacze z Laval University w Quebec przez pięć lat monitorowali poziom ciśnienia krwi u 3,5 tys. ludzi. Równocześnie na bieżąco gromadzili dane o czasie pracy uczestników.

W porównaniu ze wspołpracownikami, którzy spędzali w biurze mniej niż 35 godzin tygodniowo:

  • osoby poświęcające na pracę ponad 49 godzin tygodniowo miały o 70 proc. wyższe prawdopodobieństweo maskowanego nadciśnienia (niewykazywanego w warunkach klinicznych, ale ujawniającego się poza nimi) i 66 proc. wyższe prawdopodobieństwo nadciśnienia trwałego (widocznego we wszelkich badaniach);
  • uczestnicy wypełniający obowiązki zawodowe przez 41 - 48 godzin tygodniowo odznaczali sięs o 54 proc. zwiększonym prawdopodobieństwem maskowanego nadciśnienia tętniczego i o 42 proc. zwiększonym ryzykiem trwałego nadciśnienia.
Zarówno maskowane, jak i trwałe zbyt wysokie ciśnienie krwi są powiązane z wyższym zagrożeniem - mówi dr Xavier Trudel z Uniwersytetu Laval, współautor badań.
Uzyskane wyniki nie oznaczają, że istnieje relacja przyczynowo-skutkowa pomiędzy dłuższą pracą i nadciśnieniem.
Zaobserwowane związki uwzględniały obciążenie pracą, tj. stresor w pracy zdefiniowany jako połączenie wysokich wymagań i niskiej możliwości decyzyjnej. Jednak i inne czynniki mogą tu mieć wpływ. Kolejne badania mogłyby sprawdzić, czy obowiązki rodzinne - takie jak liczba dzieci, zajęcia domowe i zaangażowanie w opiekę nad dziećmi - mogą wraz z warunkami pracy wpływać na nadciśnienie - wyjaśnia dr Trudel.
Ludzie powinni zdawać sobie sprawę, że długie godziny pracy mogą mieć wpływ na zdrowie serca, a jeżeli biorą nadgodziny, powinni skonsultować się z lekarzem co do dokłądniejszej kontroli ciśnienia krwi. Maskowane nadciśnienie może dotyczyć kogoś przez długi czas i oznacza ono w dłuższej perspektywie ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej. W badaniach odkryto m. in., że u 1 na 5 osób z maskowanym nadciśnieniem nigdy go nie wykryto w warunkach klinicznych, co potencjalnie opóźnia diagnozę i leczenie, wjaśnia dr Trudel.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Hypertension.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy