Strona głównaPracaPracujesz na etacie? Masz więcej praw niż myślisz

Pracujesz na etacie? Masz więcej praw niż myślisz

Wynagrodzenie i płatny urlop to nie wszystkie przywileje, których mogą oczekiwać pracownicy etatowi. Przepisy Kodeksu Pracy dają osobom zatrudnionym na etacie kilka ciekawych możliwości. Warto sprawdzić, ile z nich wykorzystujemy. Dobre rozeznanie w przepisach może znacząco ułatwić życie zarówno zawodowe, jak i osobiste.
Pracujesz na etacie? Masz więcej praw niż myślisz [fot. prawa pracownika] Wzbogać CV na koszt szefa

Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe warto spróbować zaangażować w to pracodawcę. W przypadku niektórych profesji szkolenia, które opłaca szef to praktycznie codzienność. – W sektorze w którym działamy bardzo ważne jest aby pracownicy umieli efektywnie wykorzystać najnowsze narzędzia informatyczne – mówi Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska firmy działającej na rynku IT – Odbyte przez pracownika szkolenia stanowią też cenny wpis w CV – zaznacza Florkowska. Kodeks pracy rozumie podnoszenie kwalifikacji zawodowych jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy czy umiejętności pracownika z inicjatywy pracodawcy bądź za jego zgodą. Jeżeli Twój szef sam nie kwapi się do wysyłania Cię na studia podyplomowe lub szkolenia to może warto samemu wyjść z inicjatywą? Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje przysługuje szkoleniowy (w wymiarze nawet 21 dni, jeśli w grę wchodzi pisanie i obrona pracy dyplomowej). Za zgodą szefa może otrzymać on też dodatkowe świadczenia np. zwrot kosztów podroży. Przed przystąpieniem do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w rozumieniu Kodeksu Pracy, pracodawca musi podpisać z Tobą umowę, która wskaże wasze wzajemne prawa i obowiązki.

Nadgodziny – obróć na Twoją korzyść

W trakcie kariery zawodowej niejednemu zdarza się pewnie pracować po godzinach. Warto pamiętać, że za w godzinach nadliczbowych przysługuje specjalny dodatek. Jego wysokość zależy od czasu w jakim odbywają się nadgodziny. Jeżeli mają miejsce w nocy, w niedziele i święta (jeżeli nie są one dla pracownika dniami pracy) lub w dniu wolnym od pracy, to wówczas dodatek za nadgodziny będzie wynosił 100% wynagrodzenia. Jeśli jednak praca w nadgodzinach odbywa się w innym czasie niż ten wymieniony powyżej, to wówczas dodatek wyniesie 50% wynagrodzenia. Istnieje jeszcze ciekawa alternatywa: za czas przepracowany w nadgodzinach można ubiegać się o (tak samo długi) czas wolny od pracy. Wystarczy złożyć swojemu pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie.

Urlop dla zaawansowanych

Prawo do urlopu niejedno na imię. Szczególną sympatią pracowników cieszy się tzw. „urlop na żądanie”. Na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym ma obowiązek udzielić mu urlopu. Sytuacja taka może dotyczyć nie więcej niż 4 dni urlopu, a pracownik musi wystosować takie żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Dla chętnych istnieje też możliwość wnioskowania do pracodawcy w sprawie udzielenia bezpłatnego urlopu. Jest tu jednak pewien haczyk – okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy od które zależą uprawnienia pracownicze. Pamiętaj też, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę masz prawo do ekwiwalentu finansowego za niewykorzystany urlop.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy